AcasăEvenimentSportSE SCHIMBĂ IERARHIA? – Vardar a învins-o pe Buducnost și merge în...

SE SCHIMBĂ IERARHIA? – Vardar a învins-o pe Buducnost și merge în sferturi de pe locul trei

Vardar  Skopje a produs surpriza în penultima etapă a grupei principale 2 din Liga Campionilor, învingând pe Buducnost, campioana Europei, cu scorul de 26-24, după ce la pauză cele două echipe se aflau la egalitate, 11-11.

Astfel visul finanțatorului de a o vedea pe Vardar încununată Regina Europei în handbalul feminin, începe să prindă contur. Să nu uităm că cel mai bogat club din Europa, a început o campanie masivă și agresivă de transferuri, curtând deja pe unele dintre cele mai valoroase jucătoare din lume. Chiar ieri s-a anunțat oficial că portarul brazilian Mayssa Pessoa, va pleca de la CSM București la Vardar, la terminarea sezonului.

În meciul de aseară Buducnost a condus până când mai erau cinci minute din joc, dar campioana Macedoniei a revenit în forță, a gestionat perfect finalul de meci și a câștigat la o diferență de două goluri. Cristina Neagu a jucat pentru Buducnost, a înscris trei goluri, dar a făcut-o din 11 aruncări, procentajul reușitelor fiind foarte slab.

În această grupă Buducnost rămâne pe primul loc cu 13 puncte, la egalitate cu Gyor, Vardar are acum 12, e pe trei, iar CSM București pe locul patru. Și acolo va și termina grupa, indiferent de rezultatele care se vor înregistra în ultima etapă. Din această poziție, CSM își cunoaște și adversara din sferturile de finală, Rostov Don, câștigătoarea grupei principale 1.