AcasăEvenimentSportSCORUL ETAPEI – CSM Știința Baia Mare a câștigat la Cluj și...

SCORUL ETAPEI – CSM Știința Baia Mare a câștigat la Cluj și termină anul pe locul secund

DISTRIBUIȚI

SCORUL ETAPEI Universitatea Cluj și CSM Știința Baia Mare s-au întâlnit pe stadionul din Parcul Sportiv Iuliu Hațieganu în cadrul etapei a VIII-a, prima a returului sezonului regulat, din SuperLiga CEC Bank, o partidă în care zimbrii s-au impus cu rezultatul de 69-12 obținând astfel și punctul bonus ofensiv.

Scorul a fost deschis de maramureșeni în minutul 5 când Cristi Chirică a culcat balonul în terenul de țintă al gazdelor pentru ca apoi până în minutul 10 să se consemneze alte două încercări avându-i ca autori pe Răzvan Ailenei și Sione Fakaosilea, toate cele trei eseuri fiind transformate de Taniela Maravunawasawasa.

Răzvan Ailenei s-a aflat din nou la finalizare în minutul 24 când băimarenii aveau deja asigurat punctul bonus ofensiv, până la pauză ecartul mărindu-se prin încercările jucătorilor Sione Fakaosilea și din nou, Razvan Ailenei, autor al unui hat-trick în mai puțin de o repriză.

Partea secundă s-a reluat de la scorul de 40-0 în favoarea Științei Baia Mare, jocul păstrându-și aspectul cu alte trei eseuri, autori Sean Morrell dublă și Alexandru Bucur,  pentru ca prima reușită a Universității Cluj să se consemneze în minutul 57 când Leimoni Moala a bătut defensiva oaspeților.

Constantin Pristaviță a văzut cartonașul galben apoi și studenții ardeleni au marcat o nouă încercare prin același Leimoni Moala pentru ca finalul să aparțină trupei antrenate de George Sava cu eseurile semnate de Jone Nasalo și Sean Morrell, acesta din urma realizând hat-trick-ul.

Csm Știinta Baia Mare încheie acest an pe poziția secundă în clasament, la cinci puncte distanță de liderul Steaua București în timp ce Universitatea Cluj rămâne pe poziția a șasea, cu doar patru puncte acumulate.

Rezultatele etapei:

Politehnica Iași – CSM București 8-35

U Cluj – CSM Știința Baia Mare 12-69

Dinamo – Steaua 9-17

Timișoara a stat

Clasament

LocEchipaMVEIMarcatePrimiteDif.PuncteBonusTotal pct
1CSA Steaua Bucuresti7610205120+8526329
2CSM Stiinta Baia Mare7502291109+18220424
3CSM Bucuresti7412214130+8418422
4Timisoara Saracens6321168122+4616218
5CS Dinamo Bucuresti7214206171+3510313
6CS Universitatea Cluj7106113319-206404
7CS Politehnica Iasi701695321-226202

 

 

loading...

DISTRIBUIȚI

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_img

TE-AR MAI PUTEA INTERESA