AcasăEvenimentSportSCHIMB DE LOCURI – Comuna Recea a câștigat la Galda și a...

SCHIMB DE LOCURI – Comuna Recea a câștigat la Galda și a urcat în clasament

SCHIMB DE LOCURI Marți s-a desfășurat importanta restanță din Seria 5 a Ligii a 3-a de fotbal, dintre eternele rivale U și CFR. A fost un fel de derby al Clujului, dacă ne gândim că partida s-a desfășurat, totuși, în eșalonul al treilea al fotbalului nostru.

Având în vedere numele jucătorilor care au intrat în primul 11 introdus pe teren – Abrudan, Cordoș, Florescu, Giurgiu, Goga -, U Cluj pornea favorită. Numai că ceferiștii nu s-au speriat deloc de faima studenților și le-a administrat o înfrângere usturătoare, după ce nici în turul campionatului nu s-au dat la o parte din fața vedetelor. A câștigat CFR cu 2-1și U Cluj a suferit a doua înfrângere din această ediție, după cea înregistrată la Tășnad.

Sâmbătă, în cadrul etapei cu numărul 22, U a întâlnit a treia echipă a Clujului, Sănătatea, în fața căreia a câștigat la limită, 2-1. Cu toate că au făcut un pas greșit, șepcile roșii au ajuns la opt puncte avans față de Metalurgistul Cugir, ocupanta locului secund.

Fotbal Comuna Recea se pare că a ieșit din criza în care a intrat în ultimele etape, câștigând pe terenul Industriei Galda, una dintre echipele fruntașe ale seriei. Gazdele au deschis scorul în minutul 12, atunci când Olar și-a învins propriul portar, după ce a trimis un lob imparabil, lovind mingea cu capul de la circa 15 metri. În finalul primei reprize Romario Rus a finalizat elegant cu un șut în colțul lung, iar Chinde a înscris cel mai spectaculos gol în minutul 66, cu un șut violent de la 18 metri, carte a lovit bara și s-a dus apoi în poartă.

Interesantă a fost declarația antrenorului Paul Ciucă, consemnată de ziarul unirea.ro:

„Rezultatul îmi confirmă că suntem prea sus în clasament. În deplasare stăm „la cutie”, acasă trebuie să ne deschidem, să construim și acest lucru ne costă pentru că nu avem suficientă calitate și le dăm adversarilor posibilitate să speculeze greșelile noastre. Acum Fotbal Comuna Recea a avut patru situații și a punctat în trei rânduri, iar noi am avut patru oportunități și zero realizări pe tabelă. Principalul nostru obiectiv săptămâna viitoare este refacerea moralului înaintea partidei cu Metalurgistul Cugir”.

Fotbal Comuna Recea: A. Bota – Dunca (81, Reszves), An. David, Urs, V. Gherman, Oșan (70, Bamdula), Asăujan, Ciocan, Chinde (88, Zoicaș), R. Rus, Mih (88, Suciu); rezerve Iura, T. Suciu, Opriș, Resvesz, Szoloși, Bamudula, Zoicaș. Antrenor Romică Buia.

În urma acestei frumoase victorii, Recea urcă pe locul patru în clasament, acolo unde înaintea acestei etape a stat chiar învinsa de astăzi.

Rezultatele etapei

CFR Cluj 2 – Gaz Metan Mediaş 2    3-0

Alexandru Petruş (24), Srdjan Luchin (28), Adrian Şter (83)

Performanţa Ighiu – Viitorul Ghimbav        3-0

Unirea Tăşnad – FC Avrig    5-2

Markusz Varga (3), Gabriel Cădar (26 – pen., 63), Zoltan Nagy (49), Mădălin Bolba (90+4) / Andrei Stanciu (35), Ionuţ Brătimă (84)

Unirea Dej – Unirea Alba Iulia    1-3

Bogdan Boje (41) / Daniel Lasconi (80), Ciprian Selagea (85), Claudiu Davidaş (90)

Industria Galda – ACS Fotbal Comuna Recea    0-3

Olar (12), Romario Rus (45), Viorel Chinde (66)

Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir     0-1

Mihai Udrea (47)

Universitatea Cluj – Sănătatea Cluj     2-1

Gabriel Giurgiu (32 – pen.), Denis Hordouan (38) / Daniel Şoimuşan (84)

Viitorul s-a retras în pauza de iarnă şi va pierde toate meciurile returului la „masa verde”.