AcasăEvenimentSportSCANDAL LA CRAIOVA – HC Zalău a pierdut la limită, dar va...

SCANDAL LA CRAIOVA – HC Zalău a pierdut la limită, dar va contesta rezultatul la FRH

În etapa a doua a Ligii Naționale de handbal feminin, SCM Craiova a învins HC Zalău şi a obţinut primele trei puncte din acest sezon, după victoria cu 33-32. Gheorghe Tadici, antrenorul ardelencelor, a anunţat că va depune contestaţie, după ce jucătoarea gazdelor, Laurisa Landre, a rămas în teren la lovitura liberă acordată ardelencelor în ultima secundă a meciului, deşi era eliminată.

SCM Craiova şi HC Zalău au jucat pe muchie de cuţit în etapa a doua a Ligii Naţionale feminine. Craiova a avut avantaj minim la pauză, iar scenariul s-a repetat pe final. Cea mai controversată fază a meciului a avut loc în ultimele secunde. Eliminată două minute, jucătoarea Craiovei, Laurisa Landre, nu a părăsit terenul şi s-a alăturat colegelor sale aflate în zid pentru aruncarea de la 9 metri.

„Dacă a rămas în zid, înseamnă că este viciere de rezultat și motiv de protest, a spus Gheorghe Tadici, antrenorul formației din Zalău.

„Probabil au fluierat foarte repede, Laurise nu a reușit să iasă sau în tensiunea din finalul jocului a rămas în teren și nu a știut ce să facă. Sper și nu cred că vom avea probleme, nu a fost intenționat”, a afirmat Simona Gogârlă, tehnicianul grupării craiovene.