AcasăEvenimentSportACTUALIZARE: Scandalul i-a amploare! Hoție pe față în derby-ul Chelsea - Manchester...

ACTUALIZARE: Scandalul i-a amploare! Hoție pe față în derby-ul Chelsea – Manchester United!

ACTUALIZARE:

Arbitrul central al meciului Chelsea-Manchester United a reuşit să-i enerveze la culme pe jucătorii şi oficialii grupării londoneze după ce a dictat două eliminări împotriva echipei de pe Stamford Bridge.
În final a validat şi un gol dintr-o poziţie suspectă de offside prin care Manchester United a obţinut cele trei puncte, dar problemele nu s-au oprit aici.
Mai mulţi jucători de la Chelsea au acuzat după meci comportamentul nepotrivit al centralului Mark Clattenberg, acuzat că ar fi folosit cuvinte cu tentă rasistă la adresa lui John Obi Mikel.
”Am depus o plângere la delegatul meciului, iar acesta va merge mai departe la Football Association”, a declarat purtătorul de cuvânt al londonezilor.
Deşi toţi cei patru arbitri au aparatură electronică pentru a comunica în timpul partidei, eventualele scăpări nu au putut fi reţinute pentru că aceste dialoguri între oficiali nu se înregistrează.
La finalul partidei câştigate de Manchester United cu 3-2 managerul gazdelor Roberto Di Matteo a acuzat în termeni duri arbitrajul: ”Este păcat că un meci precum acesta să fie decis de arbitri. Sunt sigur că arbitrul central îşi va da seama de erorile făcute după ce va revedea partida”.
În vârstă de 37 de ani, Clatteneburg este unul dintre cei mai apreciaţi arbitri europeni ai momentului, fiind delegat la numeroase partide din cupele europene. Clattenburg a condus la centru finala olimpică dintre Brazilia şi Mexic, iar în februarie a fost numit să arbitreze finala Cupei Ligii Angliei.
Acelaşi Clattenburg a fost suspendat temporar în 2009 din cauza afacerilor discutabile pe care le desfăşoară, dar a avut câştig de cauză în urma apelului înaintat şi a revenit în arbitraj după 8 luni de suspendare.

Derby încins pentru supremaţie la vârful Premier League, duminică seara, între liderul Chelsea Londra şi principala urmăritoare Manchester United. Oaspeţii au condus cu 2-0 şi s-au impus în final cu 3-2, nu înainte ca Chelsea să fi egalat la doi în debutul părţii secunde. Două contraatacuri devastatoare au făcut şah mat apărarea londonezilor în primul sfert de oră. Mai întâi mingea întoarsă din bară l-a lovit pe Andre Luiz şi a intrat în poarta lui Cech.

Autor al şutului din care s-a marcat primul gol, olandezul Robin van Persie şi-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 14, când a reluat imparabil din centrul careului mingea centrată de Valencia de pe dreapta.

Chelsea a redus din diferenţă până la pauză prin Mata (44), finalul primei părţi găsindu-i pe jucătorii lui Roberto Di Matteo asediind careul lui De Gea.

Chelsea a avut puterea să revină pe tabelă în debutul părţii secunde. Acelaşi Mata a urmărit până la limita terenului un balon care părea mort, a întors în careu pentru Oscar, iar din centrarea acestuia Ramires a pus capul în şase metri pentru 2-2.

Echilibrul de pe tabelă a fost urmat din minutul 63 de un dezechilibru la nivelul componenţei celor două echipe. Mai întâi Ivanovic a primit cartonaşul roşu pentru un fault asupra lui Young, după ce tot el în prima repriză intrase dur asupra lui Evra în apropierea celor două bănci de rezerve.

Cinci minute mai târziu Fernando Torres l-a urmat pe sârb la vestiare după un al doilea galben primit pentru simulare, deşi reluările TV au arătat că a existat contact în duel cu Evans.

Cu doi oameni în plus pe teren Manchester United a forţat golul victoriei şi acesta a fost marcat de Hernandez în minutul 75, fază la care gazdele au acuzat o gravă poziţie de offside la atacantul mexican. Prin victoria obţinută pe Stamford Bridge cei de la Manchester United s-au apropiat la un singur punct de liderul Chelsea, păstrându-se la egalitate cu rivala citadină Manchester City.