AcasăEvenimentSportSandra Izbaşa, campioană europeană la sărituri!

Sandra Izbaşa, campioană europeană la sărituri!

Gimnasta Sandra Izbaşa a câştigat, duminică, medalia de aur în finala de la sărituri, la Campionatele Europene de la Bruxelles.
Sandra Izbaşa a fost notată cu 14.900 la prima săritură şi cu 14.883 la a doua, iar cu media de 14.866 a cucerit medalia de aur. Medalia de argint a revenit gimnastei Oksana Şusovitina (Germania), cu 14.683, iar pe locul trei s-a clasat Giulia Steingruber (Elveţia) – 14.624.

Sandra Izbaşa a început în forţă, cu medalie de aur la sărituri, pentru România concursul special pe aparate al Campionatelor europene de gimnastică de la Bruxelles, impunându-se cu eleganţă desăvârşită şi o siguranţă dezarmantă pentru adversare prima finală a zilei de duminică.

Cu sărituri de valoare înaltă, dar mai ales apropiată, bine lucrate (prima, dificultate de 6,1, a doua de 5,8) Sandra Izbaşa şi-a păstrat titlul continental, cu un total de 14,883, şi 14,900, respectiv 14,663.

La aparatul următor, paralele, staff-ul nostru tehnic a decis să o retragă pe Larisa Iordache, întrucât va intra prima la bârnă, într-o finală importantă pentru noi, apropierea dintre execuţii putând afecta evoluţiile următoare, bârna şi solul. De altfel, Larisa Iordache se calificase cu ultima notă la paralele, doar 14,266.

Până în prezent, România a cucerit opt medalii europene la Bruxelles, după cum urmează: aur pe echipe la senioare, aur la senioare sărituri (Sandra Izbaşa), argint la junioare la sărituri (Alina Stănilă), bârnă (Andreea Munteanu), sol (Silvia Zarzu), bronz la junioare, pe echipe, la individual-compus şi sol (Andreea Munteanu).