AcasăEvenimentSportSÂMBĂTĂ SE JOACĂ MECIUL DECISIV - Minaur câștigă în ultima secundă semifinala...

SÂMBĂTĂ SE JOACĂ MECIUL DECISIV – Minaur câștigă în ultima secundă semifinala cu Dinamo

Handbal masculin: HCM Minaur Baia Mare, victorie în ultima secundă cu Dinamo în semifinalele Ligii Naționale. HCM Minaur Baia Mare a învins-o pe CS Dinamo București cu scorul de 23-22 (11-12), joi, pe teren propriu, printr-un gol marcat în ultima secundă de joc, în al doilea meci din semifinalele Ligii Naționale de handbal masculin.
Dinamovistul Asoltanei a ratat cu 30 de secunde înainte de final, iar Nikola Eklemovic a marcat golul decisiv pentru Minaur, care a restabilit egalitatea (1-1) în aceasta semifinală, după ce Dinamo s-a impus la București cu 30-26 în primul joc.
Minaur Baia Mare a reușit să împingă în meci decisiv duelul cu Dinamo din semifinalele Ligii Naționale. După înfrângerea de la București, din primul joc, Minaur a început la fel de slab și duelul de pe teren propriu. Alb-roșiii conduceau cu 4-0 după cinci minute de joc. Gazdele au echilibrat disputa după aruncările de la 7 metri, transformate în gol de Sadoveac.
Cele două formații au mers apoi cap la cap până în ultimul minut al primei reprize. Francezul Ragot a stabilit scorul pauzei, 12-11 pentru Dinamo, tot de la 7 metri. Una dintre ele a lăsat liniștea în sala Lascăr Pană. Dinamo a început partea secundă cu doi jucători în plus pe teren, dar s-a lovit de paradele lui Tatai. Evoluțiile portarului maghiar le-au dat aripi gazdelor, care au condus cu 19-16 și 21-18 la jumătatea reprizei secunde.

Dinamo a revenit, însă, iar golul lui Vrankovic a egalat situația pe tabelă, 22-22, cu 90 de secunde înainte de final. Asoltanei a ratat în final un gol sinonim cu accederea în finală, iar Irimus a dat replica în cealaltă poartă. Când toată lumea se gândea deja la loviturile de departajare, Eklemovic a împins duelul în meci decisiv.

Joi, clubul Minaur a împlinit 41 de ani de existență, în timp ce CS Dinamo a împlini 67 de ani. Meciul decisiv se va disputa sâmbătă, 16 mai, cu începere de la ora 14, în Sala Polivalentă ”Lascăr Pană” din Baia Mare.
În cealaltă semifinală, CSM București o întâlnește pe AHC Potaissa Turda, în Sala Rapid din Capitală, după 29-27 în deplasare.
AHC Dunărea Călărași a învins-o pe Știința Municipal Dedeman Bacău cu 31-26 (15-12) și a trecut cu 2-0 de vicecampioana de anul trecut (24-23 în primul meci. Dunărea va juca pentru locurile 5-6 cu HCM Constanța