AcasăEvenimentSportSALVATE DE ANTENOR! – CSM București a făcut egal cu Buducnost datorită...

SALVATE DE ANTENOR! – CSM București a făcut egal cu Buducnost datorită deciziei luată de Rassmussen în ultimele opt secunde!

CSM București a jucat duminică seara pe terenul campioanei Europei, Buducnost, în grupele Champions League. Antrenorul campioanei României a avut o decizie de geniu în finalul meciului, salvând practic remiza pentru echipa sa.

În minutul 29 și 13 secunde, Ana Paula Rodrigues a fost eliminată și Buducnost a primit o lovitură de la 7 metri, la scorul de 23-22 pentru CSM. Milena Raicevic a marcat și a egalat și bucureștencele au revenit în atac, în inferioritate numerică. Au fost însă sancționate pentru fault în atac, Buducnost a plecat rapid pe contraatac și Dragana Cvijic a marcat pentru 24-23, cu 8 secunde înainte de final.

Numai că observatorul partidei, slovenul Darko Repensek, i-a chemat pe arbitri ruși Zotin și Volovkov și le-a comunicat că pe posesia CSM-ului antrenorul danez al româncelor, Kim Rassmussen solicitase time out.

A fost o decizie genială a tehnicianului în vârstă de 43 de ani, evitându-se astfel o înfrângere la limită, nemeritată, după aspectul jocului. CSM a avut posesia în ultimele secunde și n-a putut marca, dar a păstrat remiza, 23-23.

Campioana României a condus aproape tot meciul și a trecut pe lângă victorie în finalul partidei.

Suedeza Gullden a fost cea mai bună jucătoare în prima repriza, când a înscris 6 goluri. Câștigul cel mai mare a fost însă defensiva. Echipa lui Rassmusen s-a apărat mai bine decât în meciul tur, pierdut la București cu 22-28.

Și în repriza a doua tot CSM-ul a început mai bine, pe fondul intervențiilor excelente ale portarului Grubisic, care i-a apărat Cristinei Neagu două aruncări de la 7 metri. La jumătatea reprizei a doua, CSMul conducea cu 20-17, dar nu a mai reușit să înscrie apoi timp de 13 minute. Campioana Europei a primit și o mână de ajutor din partea arbitrilor ruși, care au dat 4 eliminări CSM-ului numai în repriza a doua, în timp ce Buducnost n-a primit nicio eliminare pe toată durata partidei.

Finalul a fost dramatic. Rodrigues a dat golul meciului, Buducnost a egalat, arbitrii s-au grabit să dea forțare la atacul următor al bucureștencelor, iar gazdele au înscris pe contraatac. Golul a fost însă anulat la insistențele observatorului meciului, care văzuse că Rassmussen a cerut time-out înainte.

Ultimul atac a rămas făra rezultat pe tabelă, dar punctul obținut califică matematic CSM-ul în faza a doua a grupelor Champions League. Campioana României rămâne pe 2, la două puncte de Buducnost.