AcasăEvenimentSportSALT SPECTACULOS - Patricia Țig a pierdut finala de la Baku Cup,...

SALT SPECTACULOS – Patricia Țig a pierdut finala de la Baku Cup, dar a urcat 39 de locuri în clasamentul WTA!

A 154-a jucătoare de tenis a lumii, Patricia Maria Țig, a fost învinsă duminică în finala turneului WTA Baku Cup de rusoaica Margarita Gasparian (locul 112 mondial), cu scorul de 6-3, 5-7, 6-0, la capătul unui meci captivant, mai ales în primele două seturi, care a durat două ore și jumătate.

Românca de 21 de ani, care nu mai ajunsese niciodată, până la această competiție, într-un sfert de finală WTA, va fi premiată cu 180 de puncte și 21.400 de dolari.

La capatul acestei finale, Tig va urca serios in clasament, dupa ce inaintea turneului ea se afla pe 154 WTA. Astfel, ea va ocupa de luni locul 115, urcand 39 de locuri dupa cele 180 de puncte castigate in Azerbaidjan.

Daca Tig va reusi sa se claseze in primele 105 sportive WTA la finalul sezonului 2015, ea va avea asigurat un loc pe tabloul principal de la Australian Open 2016, primul turneu de Mare Slem al anului viitor.

Meritul româncei este cu atât mai mare cu cât a venit din calificări, iar în precedentele două runde a învins două ucrainence, pe Olga Ianchuk (6-4, 6-2) și pe Olga Savchuk (7-5, 6-4), respectiv pe croata Donna Vekic (6-3, 6-2) și pe principala favorită, rusoaica Anastasia Pavliucenkova (6-3, 6-2).

Dacă ar fi câştigat la Baku, Țig ar fi devenit jucătoarea cel mai slab clasată care câştigă un titlu WTA în acest an. Performanţa aparţine braziliencei Teliana Pereira, victorioasă în 2015 la Bogota când se afla pe locul 130 WTA.

La Baku, în proba de dublu, unde a făcut pereche cu japoneza Misa Eguchi, românca a fost învinsă joi în ”sferturi”, de cu 7-6 (0), 6-3 de rusoaicele Margarita Gasparian /Alexandra Panova, principalele favorite. Învinsele vor fi premiate cu 1.820 dolari şi 60 de puncte WTA.

Patricia Țig s-a aflat în premieră pe tabloul principal al unui turneu WTA la Bucharest Open, la mijlocul lunii iulie, unde a fost învinsă în turul secund de slovena Polona Hercog, după ce beneficiase de abandonul ibericei Sílvia Soler-Espinosa, la scorul de 6-4, 3-1.

Sportiva care și-a serbat ziua de naștere în urmă cu cinci zile a câștigat 12 turnee ITF la simplu și 3 la dublu.

Patricia Maria Țig este prima româncă din finala de simplu turneului Baku Cup. În competiția de dublu, două românce au ratat trofeul: Monica Niculescu, la ediția inaugurală, în 2011, când a făcut pereche cu kazaha Galina Voskoboeva (3-6, 6-2, 8-10 contra dublului ucraineano-bielorus Mariyia Koryttseva / Tatiana Poutchek), și Raluca Olaru, anul trecut, care a făcut echipă cu israelianca Shahar Pe’er (2-6, 6-7(3) în fața perechii ruso-britanice Alexandra Panova / Heather Watson).