AcasăEvenimentSportȘahtior Donețk - Dinamo Kiev 2-0. Echipa lui Mircea Lucescu revine pe...

Șahtior Donețk – Dinamo Kiev 2-0. Echipa lui Mircea Lucescu revine pe primul loc

Şahtior Doneţk a câștigat astăzi derby-ul cu marea rivală, Dinamo Kiev (scor 2-0). După ce în preziua jocului s-a temut de arbitraj, antenorul român Mircea Lucescu a fost ajutat de „fluierași”, oaspeții evoluând încă din minutul 42 în 10 oameni.
Lucescu n-a uitat de eterna lui obsesie: arbitrajul. ”Cine câştigă acest meci, va lua titlul. Sper ca jocul să nu fie afectat de arbitraj. Nu vrem să mai avem parte de greşeli precum cele din meciurile cu Metalist sau cu Dnepr. Dinamo e o echipă norocoasă, dacă ţinem cont de ajutorul pe care l-a primit în unele partide”, spunea „Il Luce”, pe site-ul oficial al lui Şahtior.
Echipa ucraineană de fotbal Şahtior Doneţk a primit astăzi vizita rivalilor de la Dinamo Kiev (de la ora 16.00), în etapa a 26-a a primei ligi din ţara vecină.

Înaintea jocului, „minerii” pregătiţi de Mircea Lucescu ocupau poziţia secundă în clasament, la 3 puncte în spatele adversarilor de astăzi.
Victoria cu 2-0 (goluri Teixeira – 55 și Rakițki – 80) a fost facilitată de eliminarea unui rival încă din minutul 42 (Garmaș a strâns două „galbene”). Românul Raț nu a fost folosit de antrenorul Mircea Lucescu, fiind rezervă.
Șahtior a trecut pe primul loc, având același număr de puncte (67), dar un golaveraj mai bun (+52, față de +40).