AcasăEvenimentSportȘAH - CSM Baia Mare a câștigat Cupa României la masculin

ȘAH – CSM Baia Mare a câștigat Cupa României la masculin

Clubul de Șah al Municipiului Baia Mare, la masculin, și Clubul Sportiv Municipal București, la feminin, au câștigat Cupa României la șah rapid pe echipe de seniori, competiție care s-a terminat duminică la Iași.

În turneul masculin, Clubul de Șah al Municipiului Baia Mare s-a impus cu 8 puncte, locurile următoare revenind grupărilor CS Studențesc Medicina Timișoara și CS AEM Timișoara, fiecare cu câte 7 puncte.

În turneul feminin, Clubul Sportiv Municipal București a obținut titlul cu 9 puncte, urmat de CS Politehnica Iași I cu 8 puncte și C S Politehnica Iași 2 cu 5 puncte.

Competiția a fost organizată de Asociația Județeană de Șah Iași și Federația Română de Șah.

Este de remarcat faptul că în concurs a fost prezent și David Gavrilescu, în vârstă de numai 13 ani, desemnat cel mai tânăr sportiv prezent la Campionatul European individual încheiat în Kosovo. El a jucat la echipa Medicina Timișoara.