AcasăEvenimentSportSă vină nemții până mai au la ce! U Cluj s-a făcut...

Să vină nemții până mai au la ce! U Cluj s-a făcut de râs la Iași

CSMS Iași s-a impus cu un categoric 4-0 în partida de pe teren propriu cu Universitatea Cluj, meci cu două eliminări, patru goluri și multe ocazii, majoritatea ale ieșenilor. Trupa lui Ciobotariu a condus cu 3-0 la pauză, după o primă repriză în care Szilagy și Petrovic au fost eliminați. Doar trei minute au trecut de la fluierul de start al lui Adrian Cojocaru și ieșenii au deschis scorul. Tigănașu a centrat perfect din lovitură liberă de pe dreapta, Keita s-a desprins din marcaj la bara a doua și a reluat cu capul în poartă pe lângă Balauru.
Lucrurile nu au stat deloc bine pentru ardeleni nici în continuare. Cu echipa gazdă la cârma jocului, terenul s-a înclinat spre poarta Universității, iar în minutul 20 clujenii au primit o dublă lovitură. Szilagy a fost eliminat pentru un fault în careu asupra lui Herghelegiu, iar Tincu a majorat avantajul gazdelor din lovitură de la 11 metri.
Echilibrul numeric s-a restabilit un sfert de oră mai târziu, după ce Ivan Petrovic a primit și el cartonaș roșu pentru o intrare cu talpa la Muzac. Jocul s-a echilibrat și el, însă mai periculoși au rămas tot ieșenii. Iar în minutul 42 Țigănașu a centrat iar perfect din lovitură liberă de pe dreapta, Balauru a scăpat mingea din brațe în fața lui Straton, care a împins simplu în poartă.
Ardelenii au ieșit mult mai motivați de la vestiare și păreau că au puterea fizică și psihică să forțeze revenirea. Cleiton a trimis însă mingea în bară în minutul 46, iar Vasile Gheorghe a șutat milimetric pe lângă poartă câteva minute mai târziu.
Golul a venit tot la poarta lui Balauru, în minutul 62 Țigănașu renunțând la statutul de pasator decisiv pentru a lua o fază pe cont propriu în ofensivă. A pătruns în careu pe stânga după ce a scăpat din marcaj și a șutat din alergare pe sub Balauru pentru 4-0. Trupa lui Liviu Ciubotariu mai putea marca până la final, dar Herghelegiu în două rânduri și Milea s-au pierdut cu firea în fața lui Balauru.
1-0: Keita a marcat cu capul din careu, după o lovitură liberă de pe dreapta executată de Ţigănaşu
2-0: Herghelegiu a fost faultat în careu de Szilagyi din postura de ultim apărător, iar arbitrul a acordat lovitura de la 11 metri, transformată de Tincu
3-0: Straton a împins mingea în poartă după ce Balauru a respins în faţă o centrare a lui Ţigănaşu de pe partea dreaptă
4-0: Ţigănaşu a scăpat singur pe stânga, a intrat în careu şi a înscris
CSMS Iaşi: Irimia – Creţu, Tincu, Avrămia, Ţigănaşu – Straton – Ciucur (Onofraş ’57), Petrovici, Cl. Tudor (Milea ’66), Keita (Mitrea ’73) – Herghelegiu. Antrenor: Liviu Ciobotariu
Universitatea Cluj: Balauru – Ciupe, Szilagyi, Christou, V. Lupu – Muzac – Paulinho (Krumov ’68), V. Gheorghe, Dos Santos (Năstăsie ’69) – Cleiton, Dinu (Drăghici ’69). Antrenor: Marius Popescu
Cartonaşe galbene: Ciucur ‘5, Petrovici ’15, Keita ’57, Avrămia ’75, Creţu ’76 / Christou ’40, Muzac ’45
Cartonaşe roşii: Petrovici ’34 / Szilagyi ’19
Meciul a fost arbitrat de Adrian Cojocaru, ajutat de Andrei Constantinescu şi Daniel Hulubei. Rezervă a fost Eduard Ioniţă.
Observatori au fost Sajtos Laszlo şi Romeo Pascu.
La meci au fost prezenţi circa 1.500 de spectatori.