AcasăEvenimentSportSă fie cu noroc! Nadal a revenit pe teren după șapte luni!

Să fie cu noroc! Nadal a revenit pe teren după șapte luni!

Tenismenul spaniol Rafael Nadal a revenit cu o victorie în competiţiile de simplu, după mai mult de şapte luni de inactivitate, cauzată de o accidentare, învingându-l, joi, cu scorul de 6-3, 6-2, pe argentinianul Federico Delbonis, locul 128 ATP, în turul doi al turneului de la Vina del Mar (Chile).
Începutul de meci a fost dificil pentru Nadal, locul 5 ATP acum şi principalul favorit al competiţiei din Chile, iar Delbonis şi-a adjudecat primele două ghemuri. Însă spaniolul a avut apoi o serie de excepţie, câştigând 10 din următoarele 11 ghemuri. După 6-3 în primul set, Nadal a condus cu 4-0 în cel de-al doilea, apoi şi-a trecut în palmares victoria în 87 de minute.
„Sunt fericit să joc un meci de simplu după atât de mult timp. Îmi trebuie timp pentru a-mi reveni, dar faptul că sunt din nou pe teren este extraordinar”, a declarat fostul lider ATP, care a fost calificat direct în turul doi.
Nadal nu a mai evoluat din 28 iunie 2012, din cauza unei accidentări la genunchiul stâng, suferită în cadrul turneului de la Wimbledon. El a revenit în competiţii marţi, când în echipă cu argentinianul Juan Monaco a învins perechea cehă Frantisek Cermak/Lukas Dlouhy, scor 6-3, 6-2, pe tabloul de dublu.