AcasăEvenimentSportS-AU ÎNECAT APROAPE DE MAL – Tecău și Mergea au fost eliminați...

S-AU ÎNECAT APROAPE DE MAL – Tecău și Mergea au fost eliminați în semifinale turneului din Dubai

După ce, săptămâna trecută, Halep a dat lovitura în Emirate, acum am fost la un pas de o performanţă mare, însă băieţii n-au avut nervii tari, precum Simona. Când a câştigat turneul de la Dubai, Halep a mărturisit că pentru ea momentul-cheie n-a fost finala, ci sfertul cu Makarova, când a avut nevoie de trei seturi şi cinci mingi de meci pentru a obţine victoria. Dacă Simona a reuşit să gestioneze în favoarea sa un meci pe muchie de cuţit, în schimb, Horia Tecău şi Florin Mergea au cedat sub presiune.

La dublu, fiecare dintre ei a avansat până în semifinalele turneului de la Dubai, primul alături de olandezul Rojer, iar cel de al doilea împreună cu englezul Inglot. Perechea româno-olandeză a ratat prima accederea în finală, fiind învinsă de cuplul Rohan Bopanna (India) / Daniel Nestor (Canada). Tecău şi Rojer au pierdut primul set cu 4-6, însă s-au impus în următorul cu 7-6. În super tie-break s-a jucat după un scenariu demn de filmele thriller. Tecău şi partenerul său au condus cu 5-1, 7-3 şi 8-5, au ratat o minge de meci, după care au pierdut cu 11-9 la capătul unui joc de o oră şi 47 de minute.

În cealaltă semifinală de dublu, la Dubai, cuplul Mergea – Inglot a avut parte de un meci la fel de dramatic. Perechea Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan) / Nenad Zimonjici (Serbia) a barat drumul lor spre finală după un meci de o oră şi 26 de minute. Mergea şi Inglot au câştigat primul set cu 7-6, dar l-au pierdut pe al doilea cu 6-4. În super tie-break, Qureshi şi Zimonjici s-au impus cu 11-9.

Pentru accederea în semifinale, cuplurile Tecău – Rojer şi Mergea – Inglot vor încasa câte un cec de 31.730 de dolari şi 180 de puncte ATP.