AcasăEvenimentSportS-a întors roata! Cu Ropotan titular, Dan Petrescu a bătut liderul din...

S-a întors roata! Cu Ropotan titular, Dan Petrescu a bătut liderul din Rusia!

Dinamo Moscova, echipa pregătită de Dan Petrescu, a învins, duminică, pe CSKA Moscova, liderul clasamentului din prima ligă rusă cu 2-0. Adrian Ropotan a evoluat titular la Dinamo şi a fost schimbat în repriza a doua.
Dan Petrescu a propus o tactică defensivă pentru începutul meciului, formula 4-5-1 cu un singur vârf de meserie în persoana lui Kokorin invitându-i practic pe cei de la CSKA să construiască.

Gazdele arenei Khimki au dominat meciul şi au sufocat practic echipa lui Petrescu la centrul terenului, jucătorii în alb ieşind cu dificultate din propria jumătate.

Prima acţiune ofensivă a celor de la Dinamo a venit în minutul 5 şi l-a avut în prim plan pe ungurul Dszuzsak. Acesta a centrat pe plasa laterală după o pătrundere pe dreapta şi Dan Petrescu avea prima ieşire la marginea terenului.

Un minut mai târziu Tosic a căutat colţul lung cu un şut din marginea careului. Berezovski s-a întins ca o panteră şi a respins cu o mână în corner.

Dinamo a revenit în ofensivă şi jucătorii ”Bursucului” au ratat mare ocazie pentru contraatac. Granat a şutat de lângă un adversar puţin pe lângă poartă.

Titularizat în linia de mijloc în locul lui Noboa, fostul ”câine roşu” Adrian Ropotan a primit cartonaşul galben în minutul 29 pentru un fault la centrul terenului comis asupra japonezului Honda.
Dinamo Moscova a obţinut doar 3 victorii în 10 etape: cu Lokomotiv Moscova, Amkar Perm şi CSKA Moscova.
După un început dominat categoric de CSKA, cei de la Dinamo Moscova au echilibrat treptat jocul şi au început să pună tot mai multe probleme la poarta liderului.

Aşa s-a întâmplat şi în minutul 36 când Sapeta l-a pus la grea încercare pe Akinfeev cu un şut din marginea careului. A fost un şut în forţă, pe jos, iar experimentatul portar rus a respins cu dificultate în corner.

Dinamo Moscova a deschis în cele din urmă scorul prin ungurul Dszuzsak. Retras spre centrul terenului pentru a-şi face rost de baloane utile, vârful Kokorin a trimis o diagonală în careul advers, un apărător de la CSKA a întors neglijent cu capul spre propriul portar şi Dszuzsak pe fază a marcat cu un şut fără preluare la colţul scurt. Era minutul 39 şi Dinamo marca pentru un 0-1 surprinzător ţinând cont de diferenţa din clasament.

CSKA a replicat după doar trei minute prin suedezul Elm la o lovitură liberă obţinută de Mario Fernandez în dreapta careului advers. Elm s-a înălţat în centrul careului şi a trimis cu capul în bară.

Formaţia lui Dan Petrescu a dat lovitura pe contraatac în minutul 51 prin Kokorin. Internaţionalul rus a plecat cu mingea la picior spre poarta adversă şi l-a învins pe Akinfeev cu un şut în forţă la colţul lung.

Gazdele de la CSKA au mai primit o lovitură în minutul 58. Dzagoev a fost eliminat cu roşu direct pentru un pumn aplicat în figura lui Wilkshir la o fază fără balon petrecută la centrul terenului.

Petrescu l-a retras pe bancă pe Ropotan în minutul 62 şi l-a trimis în teren pe Yusupov, după care şi-a betonat mijlocul terenului prin introducerea lui Noboa în locul lui Semshov.