AcasăEvenimentSportRugby. SuperLiga. Etapa a IX-a. Dinamo a învins Timisoara și Baia Mare...

Rugby. SuperLiga. Etapa a IX-a. Dinamo a învins Timisoara și Baia Mare revine pe primul loc!

Baia Mare castiga fara probleme partida cu Poli Iasi, scor final 64-11. Zece eseuri au marcat maramuresenii si au reusit sa ia punctul bonus. Poli Iasi a marcat un singur eseu prin Marian Morosanu. In prima repriza, Baia Mare a inscris prin Botezatu – doua, Stoica, Catuna, Morell, Ene si Csaba Gal, in timp ce Poli Iasi nu a reusit decat lovitura de pedeapsa a lui Morosan. Scorul la pauza, 3-43. Morosanu deschide cea de-a doua repriza printr-o lovitura de pedeapsa, iar Baia Mare continua jocul in acelasi stil si marcheaza prin Ene, Catuna si Wiringi.

Dinamoviștii au castigat in fata timisorenilor cu o echipa in care nu s-au regasit cel putin cinci piese de baza, antrenorul Stefan Demci mizand pe multi tineri in aceasta partida.
Dinamo a deschis scorul dupa cursa mijlocasului la gramada Andrei Cristea, care a culcat balonul in terenul de tinta dupa o pasa venita de la Ratiu.
Banatenii au replicat prin doua eseuri, Balan si Calafeteanu, acesta din urma reusind si transformarea primei incercari.
In partea secunda, Dinamo a reusit doua lovituri de pedeapsa si un dropgol si a obtinut o victorie care ii mentine in lupta pentru locul patru.

Farul Constanta a castigat duminmică pe teren propriu partida impotriva U Cluj cu scorul 52-15 si isi asigura astfel pozitia a treia in clasamentul SuperLigii CEC Bank, inainte de pauza competitionala.
Trei eseuri marcheaza constantenii in prima repriza prin Van Myk McGrath, Stein Gregory si Laqai Samuela, in timp ce Clujul nu a reusit decat o lovitura de pedeapsa prin Utiu Alin.
A doua repriza, mult mai spectaculoasa, a adus echipei Farul Constanta cinci eseuri, dintre care ultimele trei marcate in ultimele 10 minute ale partidei. Marcatori au fost: Cornei, Gheara, Stein, iar De La Harpe Sergio a reusit o dubla.
Clujul a inscris si el de doua ori in a doua repriza prin Teodorescu Ioan si Martac Marius, iar Puscasu Constantin a transformat o singura incercare.

Steaua a castigat ultima partida inainte de pauza competitionala si si-a asigurat locul patru in clasament. Ros-albastrii au marcat trei incercari in prima repriza prin Vlaicu, Zebega si Ianus. Fundasul Stelei a fost desemnat omul meciului, dupa ce a adus echipei sale 17 puncte.
CSM Bucuresti a reusit sa acumuleze trei puncte pana la pauza, prin lovitura de pedeapsa reusita de Andrei Filip.
In a doua repriza, Grigore a inscris in min. 46 si min. 52 pentru militari si Vlaicu a reusit un drop-gol si si-a asigurat prima pozitie in topul marcatorilor cu 80 de puncte.
Alexandru Comanescu a reusit o dubla pentru CSM, Florea a tranformat ambele incercari. Ionut Florea se afla pe locul al doilea in topul marcatorilor, avand 61 de puncte inscrise in acest sezon.