AcasăEvenimentSportRUGBY - Victorie pentru CSM Știința Baia Mare în fața nou promovatei...

RUGBY – Victorie pentru CSM Știința Baia Mare în fața nou promovatei CS Politehnica Iași

În primul meci oficial din 2016, vicecampioana României, CSM Știința Baia Mare avea să primească vizita nou promovatei CS Politehnica Iași, formație ce îl are la timonă de doar două săptămâni pe George Sava (un fost important jucător al zimbrilor de la finalul anilor 80).

„După un prim sfert de oră echilibrat, în care oaspeții au încercat să înscrie primele puncte pe tabela de marcaj prin mijlocașul la deschidere de 28 de ani Nicu Ignea, a urmat iureșul zimbrilor care începând cu jumătatea primei reprize s-au instalat la cârma jocului, fiind mai tot timpul prezenți în jumătatea formației moldave. Diferența până la finalul primului mitan avea să fie făcută de cele trei eseuri semnate în ordine de flankerul Sean Morrell (min. 20), talonerul Florin Bârdașu (min. 26) în speță centrul de origine tongană Sione Fakaosilea. Singura transformare fiind trecută în contul neo-zeelandezului Luke Samoa.

Revenind de la cabine de la scorul de 17-0, ieșenii sunt primii care punctează în actul secund, uvertura Nicu Ignea (fiind jucătorul care aducea în dreptul echipei sale primele trei puncte. După alte cinci minute, uvertura de origine fijiană ce avea să fie declarat omul meciului, Taniela Maravunawasawasa avea să marcheze al patrulea eseu al zimbrilor, transformat de același Luke Samoa. Odată cu trecerea timpului băieții noștri continuă să își domine adversarul la mai toate capitolele, Florian Roșu (min 57) respectiv flankerul de 19 ani, Cristian Chirică fiind autorii ultimelor două eseuri, cinci și șase. În replică Daniel Plai uvertura intrată după pauză, în minutul 45 nu ezită să fructifice orice oportunitate ivită, reușind în actul secund să finalizele trei lovituri de penalitate (min 50, 64 și 71). La finalul timpului regulamentar de joc conform așteptărilor scorul avea să înregistreze o diferență confortabilă de 22 de puncte, C.S.M.Știința Baia Mare – C.S:Politehnica Iași 34-12.

CSM Știința Baia Mare – CS Politehnica Unirea Iași 34-12 (17-0)

Arena Zimbrilor:

Spectatori: 600

Arbitrii: Mădălin Gîrbău (București), Călin Cojocnean (Cluj Napoca), Florin Ferezan (Cluj Napoca)

Observator: Nicolae Frîncu (Baia Mare)

Comisar citare: George Paul Bărgăunaș (București)

CSM Știința Baia Mare: 15.Luke Samoa, 14.Sione Fakaosilea, 13.John Leiataua, 12.George Oprea, 11.Alexandru Bucur, 10.Taniela Maravunawasawasa, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Silviu Suciu, 2.Florin Bârdașu, 3.Florin Gorun, 4.Marius Dănilă, 5.Florian Roșu, 6.Cristian Chirică, 7.Sean Morrell, 8.Răzvan Ailenei

Rezerve: 16.Ovidiu Cojocaru, 17.Waisea Nailago, 18.Ionuț Stan, 19.Constantin Ene, 20.Daniel Cubaș, 21.Georgel Cătună, 22.Andrei Iurea, 23.Dumani Mtya

Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci

CS Politehnica Unirea Iași: 15.Răzvan Barbu, 14.Florin Mihai, 13.Florin Curcan, 12.Mihai Văcaru, 11.Florin Neagu, 10.Nicu Ignea, 9.Alexandru Vaman, 1.Vasile Bălan, 2.Tudor Butnariu, 18.Bogdan Sasu, 4.Andrei Toader, 5.Adrian Călugăreanu, 6.Mihai Ilie, 7.Andrei Fănariu, 8.Constantin Pâslaru-cpt

Rezerve: 17.Bogdan Ciubotaru, 19.Constantin Chiriac, 21.Daniel Plai, 22.Andrei Deliu, 23.Marius Bișoc, 24.Constantin Niță, 25.Marian Năstăsiei, 26.Ștefan Drușcă

Antrenori: George Sava, Cosmin Rațiu

Evoluția scorului:

Min 14 Nicu Ignea – lovitură de pedeapsă de la circa 40 de metri lateral stânga ratată

Min 20 Sean Morrell – eseu reușit după un mol de margine (5-0)

Min 21 Luke Samoa – transformare eseu (7-0)

Min 26 Florin Bârdașu – eseu (12-0)

Min 27 Luke Samoa – transformare eseu ratată

Min 36 John Leiataua este avertizat cu cartonașul galben

Min 37 Sione Fakaosilea – eseu reușit după o acțiune purtată în flancul drept (17-0)

Min 37 Luke Samoa – transformare eseu ratată

Min 40 Nicu Ignea – încercare de drop-gol ratată din axul central de la circa 30 de metri

Min 42 Nicu Ignea – lovitură de pedeapsă de la o distanță de 42 de metri puțin lateral stânga 17-3)

Min 47 Taniela Maravunawasawasa – eseu reușit după o recuperare la 40 de metri de buturile ieșene (22-3)

Min 48 Luke Samoa – transformare eseu (24-3)

Min 50 Daniel Plai – lovitură de pedeapsă de la circa 12 metri din axul central (24-6)

Min 56 Daniel Plai – lovitură de pedeapsă ratată

Min 57 Florian Roșu – eseu izbutit pe flancul stâng (29-6)

Min 58 Luke Samoa – transformare eseu ratată

Min 61 Cristian Chirică – eseu pe aceiași parte stângă în direcția de atac a vicecampioanei României (34-6)

Min 62 Luke Samoa – transformare eseu ratată

Min 64 Daniel Plai – lovitură de pedeapsă de la o distanță de circa 35 de metri puțin lateral stânga (34-9)

Min 71 Daniel Plai – lovitură de pedeapsă din zonă centrală de la 22 de metri (34-12)

Min 80 Daniel Plai – lovitură de pedeapsă de pe partea stângă de la 35 de metri ratată