AcasăEvenimentSportRUGBY - Cu trei băimăreni în echipa de start, România a...

RUGBY – Cu trei băimăreni în echipa de start, România a învins Argentina XV și a câștigat trofeul WRNC 2016

Naționala de rugby a României a învins, sâmbătă seara, cu 20-8 (10-0) reprezentativa Argentina XV, în meciul final al ultimei etape a turneului World Rugby Nations Cup (WRNC) 2016, ediția a XI-a, care a avut loc pe Stadionul Național ”Arcul de Triumf” din București, ”stejarii” reușind să păstreze astfel trofeul competiției câștigat anul trecut.

Prima repriză a fost una în care tricolorii au dominat și au avut inițiativa, superioritatea ”stejarilor” fiind evidentă în special pe grămezile ordonate unde de multe ori i-au pus în dificultate pe sud-americani.

În minutul 14, fundașul Florin Vlaicu, care a egalat odată cu prezența sa în acest meci recordul all-time de selecții la echipa națională deținut de Cristian Petre (93 meciuri), a ratat o lovitură de pedeapsă, însă nu a mai ratat transformarea unui eseu izbutit de Andrei Rădoi, în minutul 31, în urma unei faze prelungite de atac în terenul argentinienilor.

Conduși cu 8-0, sud-americanii au declanșat atacuri furibunde spre buturile românilor, ultimele 5 minute ale primei reprize jucându-se aproape exclusiv în 22-ul ”stejarilor”. În minutul 36, Vali Calafeteanu a văzut un cartonaș galben, după o infracțiune în joc, lăsându-și echipa în 14 oameni, însă la scurt timp și pilierul argentinian Lucas Martinez a văzut același cartonaș, cele două echipe terminând prima repriză cu câte un om mai puțin pe teren.

Scorul la pauză a fost stabilit de Vlaicu, care a reușit chiar în ultimele secunde ale primei părți fructificarea unei lovituri de penalitate, tabela de marcaj indicând 10-0 pentru tricolori.

Mitanul secund a început tot în nota de dominare a românilor care au presat 22-ul advers, eforturile tricolorilor fiind răsplătite de eseul reușit de Cătălin Fercu, în minutul 55, după ce Vlaicu i-a trimis o pasă precisă peste linii, fostul jucător al lui Saracens reușind al 29-lea eseu pentru România. Tot Vlaicu a transformat încercarea, scorul devenind 18-0 pentru echipa antrenată de Lynn Howells.

În minutul 65, Vlaicu a adus alte 2 puncte pentru națională dintr-o lovitură de penalitate, în contextul în care argentinienii au crescut presiunea pe apărarea ”stejarilor”. Acest lucru s-a concretizat pe tabela de marcaj prin eseul izbutit de Franco Brarda, eseu transformat, încercarea acestuia închizând și tabela de marcaj cu scorul de 20-8 pentru România.

În acest fel, tricolorii și-au adjudecat pentru a patra oară trofeul competiției, fiind pentru al doilea an consecutiv când naționala României câștigă turneul, țara noastră găzduind 10 dintre cele 11 ediții ale întrecerii sportive.

România a câștigat și celelalte meciuri din acest turneu: 20-8 cu Namibia și 40-0 cu Uruguay.

Turneul de la București s-a desfășurat după noul regulament experimental al World Rugby, în care eseul are 6 puncte, câte 2 puncte având transformarea acestuia, fructificarea unei lovituri de penalitate și dropgolul. De asemenea, legarea grămezii se face în doar doi timpi, nu în trei, așa cum era până acum, iar eseul de penalitate are 8 puncte.