AcasăEvenimentSportRugby: RCM Timisoara - CSM Stiinta Baia Mare 13-19 (3-9). Luke Samoa...

Rugby: RCM Timisoara – CSM Stiinta Baia Mare 13-19 (3-9). Luke Samoa a reusit toate punctele baimarenilor

Dupa cel putin patru puncte au spus baimarenii de la CSM Stiinta ca merg in Timisoara, la intalnirea cu campioana en-titre, si s-au tinut de cuvant: dupa ce din 2011 nu au reusit sa se impuna in orasul de pe Bega, “zimbrii”, avand azi in Luke Samoa un supererou, au castigat cu 19-13 (9-3), bifand astfel a doua victorie a sezonului 2014. Fundasul a reusit toate punctele baimarenilor, avand la activ patru lovituri de pedeapsa si un eseu transformat.
Baimarenii au inceput in forta meciul: primul minut de joc, prima lovitura de pedeapsa, primele trei puncte reusite de fundasul Luke Samoa si meciul incepe, practic, de la 3-0 pentru CSM Stiinta. Rivalitatea intre Baia Mare si Timisoara, insa, e veche, orgoliile sunt multe si uneori aceste resorturi sunt suficient de puternice incat sa impinga o echipa de la spate. Asa ca gazdele muta jocul in terenul maramuresenilor, iar Calafeteanu aduce egalarea.
“Zimbrii” nu se pierd cu firea, nu uita ca au mers in Banat dupa puncte si pun presiune pe adversar in permanenta. Morrison Randall vede cartonasul galben pentru un placaj ilegal, urmeaza o noua penalitate pentru baimareni, Luke Samoa duce scorul la 6-3 pentru oaspeti. In minutul 25, tot el este care transforma a treia lovitura de pedeapsa si scorul devine 9-3. Cinci minute mai tarziu Calafeteanu are posibilitatea de a reduce din handicap, dar nu transforma lovitura de pedeapsa. La acest scor se termina prima repriza.
Actul secund incepe simetric cu primul: lovitura de pedeapsa pentru Baia Mare, Luke Samoa, impenetrabil, de la 45 de metri, isi duce echipa la 12-3. Au urmat momente in care gazdele incearca sa intre in joc, ataca pe treisferturi, dar nu reusesc sa fructifice. Inclestarea de forte din teren se soldeaza cu doua cartonase galbene, Militaru si Gal fiind cei eliminati temporar. Urmeaza, la mijloc de repriza secunda, alte doua cartonase: V. Rus si Hristache stau si ei cate 10 minute pe banca “pedepsitilor”.
In minutul 64 se inscrie primul eseu al meciului si acesta apartine gazdelor: un atac pe treisferturi in care balonul circula pe traseul Fercu -Rose – Tangimana este finalizat in eseu de cel din urma, Calafeteanu rateaza transformarea si este 12-8 in favoarea baimarenilor. Cateva minute mai tarziu, Luke Samoa are sansa de a mari avantajul baimarenilor, dar, dintr-o pozitie dificila – 50 de metri lateral stanga -, rateaza. Se revanseaza, insa, dupa cinci minute: Gal recupereaza un balon si tasneste pe contraatac, faza a curs pana in 22-ul gazdelor, iar Luke Samoa bifeaza si eseul, si transformarea lui.
Partida se termina cu eseul lui Kinikinilau, netransformat de Calafeteanu, iar derby-ul etapei se termina cu victoria baimarenilor la scorul de 19-13.

RCM Timisoara – CSM Stiinta Baia Mare 13-19 (3-9)