AcasăEvenimentSportRugby: CSM Stiinta Baia Mare - Steaua Bucuresti 31-3 (10-0)

Rugby: CSM Stiinta Baia Mare – Steaua Bucuresti 31-3 (10-0)

CSM Stiinta s-a impus azi cu 31-3 (10-0) in fata bucurestenilor de la Steaua, in a patra etapa din SuperLiga. Baimarenii nu numai ca au respectat traditia stabilita in 2007, aceea ca Steaua nu castiga pe stadionul “Lascar Ghinet”, dar au facut-o intr-o maniera copioasa: CSM Stiinta a reusit patru eseuri, transformate toate, plus o lovitura de pedeapsa, si castiga astfel si punctul bonus.
Luke Samoa deschide scorul, dupa un sfert de ora de joc, prin transformarea unei lovituri de pedeapsa: 3-0. Dupa trei minute vine primul eseu, in urma unei actiuni initiate de Luke Samoa si finalizata de Van Heerden, eseul fiind transformat de Samoa: 10-0. Cu acest scor se termina prima repriza. In actul secund, in minutul 42, Morrel reuseste eseul, Samoa nu ezita: 17-0. Dupa sapte minute, eseul cu numarul trei: Shamkaradze culca balonul in terenul de tinta, Samoa transforma si este 24-0. Singurele puncte ale stelistilor sunt reusite de Dumbrava in minutul 69, prin transformarea unei penalitati: 24-3. Eseul care aduce punctul bonus pentru Baia Mare poarta semnatura lui Van Heerden, Samoa transforma din nou: 31-3, scor final stabilit cu un minut inainte de fluierul final.
Au fost aratate si trei cartonase galbene: mai intai s-a “odihnit” Fakaosilea (min. 40, pentru placaj inalt), Buzea isi lasa mai apoi echipa in inferioritate numerica (min. 47), pentru ca Shamkaradze sa incheie sirul “galbenelor” (min. 58, pentru placaj periculos).
Stefan Ciuntu, cu pase decisive si la primul eseu al lui Van Heerden si la cel al lui Morrell, a fost cotat jucatorul partidei, in timp ce Luke Samoa a ajuns, dupa jocul de azi, la cota unei singure ratari in 18 tentative de transformare. Principalul marcator al baimarenilor are in prezent 44 de puncte.

CSM Stiinta Baia Mare – Steaua Bucuresti 31-3 (10-0)