AcasăEvenimentSportRugby. Căpitanul Macovei și-a condus echipa spre victorie. România a câştigat pentru...

Rugby. Căpitanul Macovei și-a condus echipa spre victorie. România a câştigat pentru prima data IRB Nations Cup!

Selecţionata de rugby a României a câştigat aseară, pentru prima oară în istorie, titlul la IRB Nations Cup, competiţia anuală pe care o găzduieşte Bucureştiul. În finală, „stejarii” s-au impus cu scorul de 17-13 în faţa Italiei A.
După şase ani de aşteptare, trofeul IRB Nations Cup va rămâne la Bucureşti. Tricolorii au făcut un meci perfect în faţa italienilor, care aveau, la fel ca românii, două victorii din primele două meciuri.

Italia A a condus o singură dată, cu scorul de 3-0, însă România a răspuns printr-un eseu, marcat de Dorin Manole. Acelaşi sportiv a mai pus pe tabelă alte cinci puncte – o transformare şi o lovitură de pedeapsă – până la pauză.

În faţa a 4.000 de spectatori, românii s-au desprins la 17-6 în debutul părţii secunde, iar italienii au răspuns doar printr-un eseu reuşit de Alberto Chiesa.
Italienii deschid scorul inca din minutul trei cu o lovitura de pedeapsa reusita de Paolo Buso. Dorin Manole raspunde prin aceeasi lovitura trei minute mai tarziu si egaleaza.
Primul eseu al partidei este marcat de acelasi Dorin Manole care reuseste si tranformarea acestuia, iar scorul la pauza este 10-3.
Tot italienii deschid scorul si celei de-a doua repriza prin lovitura de pedeapsa a aceluiasi Paolo Buso. Romanii primesc un eseu de penalizare pentru obstructii repetate ale balonului din partea italienilor, Calafeteanu reuseste transformarea si scorul devine 17-6.
In ultimele minute ale partidei, Emerging Italy inscrie prin Alberto Chiesa, transforma Alberto Chillon, dar nu este suficient pentru a castiga partida.
Stejarii sunt campionii IRB Nations Cup, editia 2012!
ROMANIA: 1. Flavius Dobre, 2. Otar Turashvili, 3. Andrei Ursache, 4. Alin Coste, 5. Cristian Petre, 6. Vasile Rus, 7. Viorel Lucaci, 8. Mihai Macovei (C), 9. Florin Surugiu, 10. Dorin Manole, 11. Ionut Botezatu, 12. Csaba Gal, 13. Constantin Gheara, 14. Madalin Lemnaru, 15. Catalin Fercu.
Rezerve: 16. Andrei Radoi, 17. Vlad Badalicescu, 18. Marius Sirbe, 19. Cosmin Ratiu, 20. Valentin Calafeteanu, 21. Cristian Dinis, 22. Iulian Dumitras.
EMERGING ITALY: 1. Andrea Lovotti, 2. Enrico Ceccato, 3. Dario Chistolini, 4. Leandro Cedaro, 5. Michael Van Vuren, 6. Emiliano Caffini, 7. Filippo Cristiano (C), 8. Nicola Belardo, 9. Guglielmo Palazzani, 10. Alberto Chiesa, 11. Tommaso Iannone, 12. Tommaso Castello, 13. Denis Majstorovic, 14. Andrea Bacchetti, 15. Paolo Buso.
Rezerve: 16. Filippo Cazzola, 17. Gabriele Morelli, 18. Carlo Fazzari, 19. Marco Barbini, 20. Alberto Chillon, 21. Michael Wilson, 22. Enrico Targa.