AcasăEvenimentSportDE TREI ORI RONALDO! - Real Madrid s-a calificat cu emoții în...

DE TREI ORI RONALDO! – Real Madrid s-a calificat cu emoții în semifinalele Ligii Campionilor

DE TREI ORI RONALDO! Real Madrid, deținătoarea trofeului, s-a calificat cu destule emoții în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Bayern Munchen în prelungiri, cu 4-2 (0-0, 1-2), marți seara, pe ”Santiago Bernabeu”, în manșa secundă a sferturilor de finală.

Real câștigase cu 2-1 în tur, dar Bayern a reușit o repriză secundă de excepție pe Bernabeu, pentru ca balanța să fie înclinată de două greșeli de arbitraj.

Cristiano Ronaldo a realizat o triplă (76, 105, 110), celălalt gol al madrilenilor fiind semnat de talentatul Marco Asensio (112), în timp ce pentru echipa bavareză au marcat Robert Lewandowski (53 — penalty) și Sergio Ramos (78, autogol).
Bayern a început mai bine meciul, dar Robben a tras în plasa laterală (9), pentru ca apoi Vidal să șuteze peste poartă (13).

Madrilenii au revenit în joc, iar Benzema (23) a reluat cu capul pe lângă poartă, după care Neuer a respins șutul expediat de Dani Carvajal (26).

Boateng a salvat un gol ca și făcut, respingând de pe linia porții mingea trimisă de Ramos (28). Kroos a trimis peste poartă de la distanță (34), iar apoi Ronaldo a tras la colțul scurt și Neuer a respins (36), deși portughezul avea și varianta unei pase la Benzema, aflat în poziție mai bună.

Gazdele au mai avut două oportunități, prin Xabi Alonso (38) și Kroos (45), dar fără sorți de izbândă. La reluare, madrilenii au avut prima ocazie, dar șutul lui Isco (50) a ocolit ținta.

Marcelo a respins de pe linia porții reluarea lui Robben (51), iar un minut mai târziu olandezul a fost faultat în careu de Casemiro. Lewandowski (53) a transformat lovitura de pedeapsă și a devenit primul jucător care marchează șase goluri în poarta echipei Real Madrid în Champions League.

Bayern a fost din nou aproape de gol, Navas s-a opus voleului expediat de Navas (57). Echipa antrenată de Zidane a ieșit la atac, dar Hummels a blocat șutul lui Carvajal (73).

imageResize

Real Madrid a reușit egalarea, prin Cristiano Ronaldo (76), care a fructificat o pasă excelentă a lui Casemiro. Real Madrid a ajuns astfel la 55 de meciuri consecutive în care a înscris în toate competițiile.

Bayern a revenit din nou în avantaj, în min. 78, când la o degringoladă în apărarea gazdelor, căpitanul Sergio Ramos, aflat la meciul său 100 în Champions League, a trimis mingea în propria poartă.

Marcelo a avut ultima șansă înaintea prelungirilor, dar Neuer a respins șutul său (79). Bayern a rămas în zece oameni, chilianul Vidal primind al doilea cartonaș galben, destul de ușor (84).

În prelungiri, aflată în inferioritate numerică și cu Hummels confruntându-se evident cu probleme fizice, Bayern a fost aproape să cedeze în min. 97, dar Neuer a respins șutul lui Ronaldo.

Robben a reușit o cursă splendidă (98), dar Douglas Costa a trimis pe lângă poartă.

Neuer a respins șutul lui Asensio (99), dar a fost învins de Ronaldo (105), din apropiere, portughezul egalând după ce a primit o pasă de la Ramos în poziție evidentă de ofsaid. Ronaldo a completat tripla în min. 110, îndeplinind o simplă formalitate la cursa lui Marcelo. Pentru Ronaldo a fost golul cu umărul 100 marcat în Champions League. Ultimul gol a fost marcat de tânărul Asensio (112), la capătul unei curse personale.

Madridul are astfel două echipe în semifinalele Ligii Campionilor, după ce și Atletico s-a calificat în penultimul act al competiției.

Real Madrid — Bayern Munchen 4-2 (0-0, 1-2), după prelungiri
Au marcat: Cristiano Ronaldo (76, 105, 110), Marco Asensio (112), respectiv Robert Lewandowski (53 — penalty), Sergio Ramos (78, autogol).
Madrid, stadion ”Santiago Bernabeu”
Liga Campionilor — sferturi (retur)
În tur: 2-1.

Au evoluat echipele:
Real Madrid: 1. Keylor Navas — 2. Dani Carvajal, 6. Nacho, 4. Sergio Ramos (căpitan), 12. Marcelo — 19. Luka Modric, 14. Casemiro, 8. Toni Kroos (16. Mateo Kovacic, 114) — 22. Isco (17. Lucas Vazquez, 71), 9. Karim Benzema (20. Marco Asensio, 64), 7. Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinédine Zidane.
Rezerve neutilizate: 13. Kiko Casilla — 10. James Rodríguez, 21. Alvaro Morata, 23. Danilo.
Bayern Munchen: 1. Manuel Neuer — 21. Philipp Lahm (căpitan), 5. Mats Hummels, 17. Jérôme Boateng, 27. David Alaba — 14. Xabi Alonso (25. Thomas Muller, 75) — 10. Arjen Robben, 23. Arturo Vidal, 6. Thiago Alcantara, 7. Franck Ribery (11. Douglas Costa, 71) — 9. Robert Lewandowski (32. Joshua Kimmich, 88). Antrenor: Carlo Ancelotti.
Rezerve neutilizate: 26. Sven Ulreich — 13. Rafinha, 18. Juan Bernat, 29. Kingsley Coman.

Arbitru: Viktor Kassai; arbitri asistenți: Gyorgy Ring, Vencel Toth; arbitri asistenți adiționali: Tamas Bognar, Adam Farkas; arbitru de rezervă: Peter Berettyan (toți din Ungaria)
Cartonașe galbene: Vidal (6, 84), Casemiro (41), Xabi Alonso (70), Hummels (75), Robben (101).
Cartonaș roșu: Vidal (84).