AcasăEvenimentSportRomânia a învins superechipa Belgiei și încheie cu victorie cel mai bun...

România a învins superechipa Belgiei și încheie cu victorie cel mai bun an din ultimul deceniu!

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a invins reprezentativa similara a Belgiei, scor 2-1, in ultimul meci al „tricolorilor” din 2012. Putini spectatori s-au incumetat, la mijloc de luna noiembrie, sa asiste la ultima reprezentatie a nationalei lui Piturca din acest an. Aproximativ 6-7.000 de oameni au ajuns la meci, insa incidentele nu au lipsit nici de aceasta data.

Intalnirea de pe National Arena a inceput in nota de dominare a oaspetilor. Romania, cu sase jucatori de la Steaua titulari, a parut o echipa tematoare si lipsita de experienta in fata unor fotbalisti ca Fellaini, Mertens, Kompany sau Vertonghen.

Astfel ca nu este surprinzator debutul bun al Belgiei, care a avut o ocazie buna in primele cinci minute, la sutul lui Defour, pentru ca dupa un sfert de ora de joc Mertens sa loveasca bara cu o executie plasata, de la 20 de metri.

Inevitabilul s-a produs in minutul 23, atunci cand Gardos a respins complet aiurea o centrare banala, mingea a ajuns la Benteke iar varful belgian a deschis scorul cu un sut sec, printre picioarele a doi romani – Gardos si Gaman!

Zece minute mai tarziu, tanarul Maxim, de la Pandurii, ia o actiune pe cont propriu in banda dreapta, intra in centru si suteaza frumos, pe coltul lung, fara speranta pentru portarul Mignolet.

De la scorul de 1-1, oaspetii n-au mai amenintat poarta lui Tatarusanu in mod serios. Astfel ca, la cabine, s-a intrat cu aceasta remiza. La reluare, Piturca a efectuat nu mai putin de sase schimbari, introducand cumva echipa de baza.

Acest lucru s-a vazut in teren, acolo unde belgienii nu au mai zburdat ca in prima parte, ba chiar au fost nevoiti sa suporte atacuri periculoase ale „tricolorilor”. Torje, in doua randuri, si Bogdan Stancu au irosit ocazii importante, insa ei nu au facut decat sa anunte golul Romaniei.

Era minutul 65 cand Vertonghen a oprit cu mana un sut al lui Bourceanu iar arbitrul a aratat punctul de la 11 metri. Gabi Torje si-a asumat sarcina de a executa penaltiul si a marcat fara probleme pentru 2-1.

Pana la final, oaspetii au incercat sa restabileasca egalitatea si chiar au avut doua mari oportunitati prin Lukaku, insa aceasta a fost blocat bine de Tatarusanu si de Goian.

Romania a obtinut o victorie mare pe final de an, una care confirma forma buna din 2012 si care va salta nationala noastra alte cateva pozitii in clasamentul FIFA.
România: Tătăruşanu – Chiricheş (Luchin ’61), Găman (Goian ’46), Gardoş, Latovlevici (Şt. Radu ’69) – D. Nistor (C. Lazăr ’46), Pintilii (Borceanu ’46) – Maxim (Torje ’46), Grozav (Stancu ’46), Chipciu (Tănase ’46) – Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.
Belgia: Mignolet – Gillet, Van Buyten, Kompany, Verthongen – Fellaini, Witsel, Defour (Vossen ’57) – de Bruyne, Benteke (Lukaku ’57), Mertens (Mboyo ’61). Antrenor: Marc Wilmots.
Arbitri: Mauro Bergonzi – Lorenzo Manganelli, Massimiliano Grillli (toţi Italia) – Rdau Petrescu (România)
La meci au asistat circa 7.000 de spectatori.
Această partidă a fost ultima disputată de naţionala României în 2012.