AcasăEvenimentSportROMÂNCELE LA INDIAN WELLS - Cîrstea și Niculescu joacă între ele, Halep...

ROMÂNCELE LA INDIAN WELLS – Cîrstea și Niculescu joacă între ele, Halep și Begu intră din turul doi

ROMÂNCELE LA INDIAN WELLS Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu vor fi adversare în runda inaugurală a turneului WTA de la Indian Wells (California), transmis pe Digi Sport (6-19 martie),  în timp ce Simona Halep şi Irina Begu vor juca în turul secund.

Niculescu (29 ani, 45 WTA) are 4-2 în meciurile directe cu Sorana (26 ani, 66 WTA), dar ultima lor confruntare a avut loc tocmai în 2010, la Montreal, în optimi, Monica impunându-se cu 6-3, 6-3.

Recuperată după accidentarea la genunchi, Simona Halep este a patra favorită a turneului (pe care l-a câştigat în 2015, n. r.) și va juca direct în turul al doilea cu învingătoarea dintre Dona Vekic (Croația) şi Alison Riske (SUA). La ediţia de anul trecut, Simona a fost învinsă în sferturile de finală de americanca Serena Williams, cu 6-4, 6-3.

Irina Begu a fost desemnată cap de serie numărul 29 şi va intra direct în turul al doilea, urmând să o întâlnească pe câştigătoarea dintre Louise Chirico (SUA) şi o jucătoare venită din calificări.

Ana Bogdan a fost învinsă în primul tur al calificărilor de japoneza Nao Hibino, cu 4-6, 6-2, 7-6 (1), după două ore şi 12 minute de joc. Bogdan (24 ani, 124 WTA) câştigase primul duel cu nipona (22 ani, 81 WTA), cu 6-2, 2-6, 6-1, în 2014, în optimi la Osaka.

Sportiva din România s-a ales cu 2.085 dolari şi două puncte WTA pentru participare.

În schimb, Patricia Ţig (22 ani, 99 WTA) a dispus de o altă japoneză, Shuko Aoyama (29 ani, 212 WTA), cu 6-0, 6-2, în doar 63 de minute. Românca şi-a asigurat un cec de 4.075 dolari şi 20 de puncte WTA, iar în meciul decisiv pentru accederea pe tabloul principal o va înfrunta pe americanca Julia Boserup (25 ani, 97 WTA).

Turneul de la Indian Wells se va disputa în perioada 8-19 martie şi va fi transmis în direct de Digi Sport.