AcasăEvenimentSportROLAND GARROS - Simona Halep a pierdut în optimi după un meci...

ROLAND GARROS – Simona Halep a pierdut în optimi după un meci jucat în două zile

Simona Halep s-a oprit în optimi la Roland Garros, după ce a pierdut în faţa  Samanthei Stosur, scor 6-7, 3-6, însă va avansa în clasamentul WTA. Sportiva noastră va fi de luni, aproape sigur, a cincea jucătoare din lume.

Sezonul actual a fost unul modest pentru constănţeancă, ea coborând până pe locul 7 WTA (în momentul de faţă e pe 6). Turneul de la Madrid părea să fie startul revirimentului, însă ploaia de la Paris i-a creat mari probleme, ea criticând dur decizia organizatorilor.

Chiar şi aşa, campioana noastră are un motiv de satisfacţie, optimea de anul acesta de la Roland Garros urmând să o propulseze în clasament. Turneul din capitala Franţei a fost unul plin de surprize, doar Serena Williams, Timea Bacsinszky şi Garbine Muguruza rămânând în cursa pentru trofeu dintre sportivele din TOP 10.

Cum Halep avea de apărat 70 de puncte la Roland Garros (aferente turului secund din 2015), balanţa sa va fi pe plus. Optimea de acum îi va aduce un plus de 140 de puncte (240 de puncte iau sportivele calificate în turul patru), astfel că de luni ea va acumula 4471 de puncte.

Astfel, Simona o va devansa pe Victoria Azarenka (care în prezent are 4341 puncte). Sportiva din Belarus avea de apărat 130 de puncte (turul 3 în 2015), însă a fost nevoită să se recunoască învinsă anul acesta încă din prima rundă (a abandonat în setul decisiv în confruntarea cu italianca Knapp). Vika pierde astfel 120 de puncte, iar de luni va figura în clasament cu 4221 de puncte. Ca atare, va fi depăşită de sportiva noastră.

Din fericire pentru Halep, Timea Bacsinszky, locul nouă în clasament şi o sportivă aflată în mare formă, nu reprezintă pentru moment o ameninţare. Elveţianca are de apărat semifinala din 2015 (când a fost învinsă de Serena Williams şi a acumulat 780 de puncte), aşa că doar în eventualitatea unui succes final pe zgura pariziană poate să treacă peste Halep.

În teorie, Venus Williams şi Carla Suarez Navarro au şanse să o depăşească la rândul lor pe Simona, dar condiţia este aceeaşi: să câştige Roland Garros-ul, lucru improbabil.