AcasăEvenimentSportROLAND GARROS - Nadal l-a invins pe Djokovici intr-un meci fabulos si...

ROLAND GARROS – Nadal l-a invins pe Djokovici intr-un meci fabulos si va juca finala!

Rafael Nadal s-a calificat in finala turneului de la Roland Garros dupa un meci fabulos disputat in fata sarbului Novak Djokovici, pe care l-a castigat cu scorul de 6-4, 3-6, 6-1, 6-7, 9-7. Nadal a inceput entuziasmant si a castigat fara emotii primul set, scor 6-4, dupa un break reusit in game-ul al saptelea.

Jocul a continuat pe un ritm spectaculos, cu rasturnari de situatie in care fiecare jucator a fost aproape de pasul decisiv.

Rafael Nadal a servit de doua ori pentru meci in game-ul al patrulea, insa in cele din urma Djokovici s-a impus la tie-break si a dus confruntarea in decisiv.

Ultimul set a fost de-a dreptul fabulos. Djokovici a fost aproape de victorie, insa a clacat in momentul decisiv si i-a permis lui Nadal sa reintre in meci. Pentru ca egalitatea era perfecta, s-a trecut la o departajare, iar ultimul set a fost castigat cu
scorul de 9-7.

In finala, Nadal il va intalni pe David Ferrer, care a trecut in trei seturi de Jo-Wilfried Tsonga, scor 6-1, 7-6, 6-2.

Finala feminina, programata sambata de la ora 16:00 in direct pe site-ul Ziare.com, se va disputa intre Serena Williams si Maria Sarapova.