AcasăEvenimentSportREZULTATE, CLASAMENTE - Surprize în meciurile de duminică din preliminariile CM Rusia

REZULTATE, CLASAMENTE – Surprize în meciurile de duminică din preliminariile CM Rusia

REZULTATE, CLASAMENTE Spania și Italia nu au avut emoții cu Macedonia (2-1), respectiv Liechtenstein (5-0), în timp ce Serbia a scos o remiză cu Țara Galilor, la Belgrad.

Spania s-a impus cu emoţii în Macedonia. Ibericii au început bine meciul şi au deschis scorul prin David Silva. Diego Costa a majorat avantajul oaspeţilor. Atacantul lui Chelsea a îndeplinit o simplă formalitate, după o pasă excelentă a lui Isco.

593db28a95f9cfaf2908027d

În partea secundă, trupa lui Julen Lopetegui a fost la un pas de 3-0. Pique a ratat însă dintr-o poziţie favorabilă. Macedonenii au reuşit să reducă din handicap. Ristovski a scăpat spre poarta lui De Gea şi a şutat imparabil. S-a terminat 2-1 pentru Spania, care rămâne pe primul loc în grupa G din preliminariile pentru Mondiale, la egalitate de puncte cu Italia, dar cu un golaveraj superior.

593dae1095f9cfbd2908027d

Lider neînvins în Grupa I din preliminarii, Croaţia a avut prima ocazie importantă în deplasarea din Islanda după 55 de minute.

Nikola Kalinic a trimis puţin pe lângă. Intrat în repriza secundă, interistul Brozovic a expediat primul şut pe poartă al meciului, dar nu l-a învins pe portarul islandez. Nordicii au dat lovitura chiar pe final. Lovitura de cap a lui Gudmunson a fost respinsă din corner, iar din lovitura de colţ, Magnusson a înscris, tot cu capul.

Rezultatul final, 1-0, a ajutat-o pe Islanda să-i egaleze la puncte pe croaţi. Cele două naţionale ocupă Acum primele două poziţii ale grupei, iar aceasta a fost prima victorie în meci direct pentru nordici.

593db9fe95f9cf552a08027c

Fără Gareth Bale, suspendat, galezii au lovit primii la Belgrad, mânați de dorința de a câștiga și de a se apropia la un singur punct de liderul Serbia. După ce Milivojevic aproape că i-a rupt tricoul lui Vokes în careu, arbitrul Jorge de Sousa a dictat penalty iar Ramsey a transformat spectaculos de la punctul cu var.

Elevii lui Slavoljub Muslin nu s-au panicat și au căutat să revină în joc, fiind conștienți și de faptul că și o remiză ar fi bună în economia grupei. Până la urmă, cu 20 de minute înainte de final, avantajul oaspeţilor a dispărut. Prijovic i-a pasat cu călcâiul lui Mitrovic, pentru golul de 1-1, iar atacantul lui Newcastle United n-a ratat.

Deși au forțat chiar victoria, meciul s-a terminat până la urmă nedecis. Egalul menţine însă Serbia pe primul loc în Grupa D din preliminarii, în timp ce selecționata din Ţara Galilor a urcat pe locul trei, la patru puncte de baraj.

Fără șanse să mai ajungă la baraj, Albania a făcut spectacol în deplasare cu Israel, în timp ce Turcia a făcut scor cu Kosovo, așa cum era de așteptat.

Rezultatele meciurilor de duminică:

Grupa D:

Irlanda – Austria 1-1 (Walters 85 / Hinteregger 31)

Moldova – Georgia 2-2 (Gînsari 15, Dedov 36 / Merebashvili 65, Kazaishvili 70)

Serbia – Țara Galilor 1-1 (’35 Ramsey / ’73 Mitrovic)

Clasament:

Grupa I:

Finlanda – Ucraina 1-2 (Pohjanpalo 72 / Konoplyanka 51, Besedin 75)

Islanda – Croația 1-0 (Magnusson 90)

Gol Magnusson 1-0:

Kosovo – Turcia 1-4 (Rrahmani 22 / Sen 7, Under 31, Yilmaz 61, Tufan 82)

Clasament:

Grupa G:

Macedonia – Spania 1-2 (’66 Ristovski / Silva 7, D. Costa 27)

Israel – Albania 0-3 (Sadiku 22, 44, Memushaj 71)

Italia – Liechtenstein 5-0 (Insigne 35, Belotti 52, Eder 74, Bernardeschi 83, Gabbiadini 90)