AcasăEvenimentSportREZULTAT DE SENZAȚIE - Florin Mergea și Bopanna sunt în finala de...

REZULTAT DE SENZAȚIE – Florin Mergea și Bopanna sunt în finala de dublu la Turneul Campionilor!

Florin Mergea s-a calificat sâmbătă în finala probei de dublu la Turneul Campionilor de la Londra, alături de Rohan Bopanna, la prima sa participare în concursul de final de sezon. Perechea româno-indiană a trecut în două seturi de dublul Ivan Dodig (Croația) / Felipe Melo (Brazilia), scor 6-4, 6-2.

După fix o oră de la primul serviciu s-a încheiat disputa din O2 Arena, una în care învingătorii au reușit patru break-uri, trei în cel de-al doilea set. Florin Mergea a fost într-o formă de zile mari, reușind câteva lovituri direct câștigătoare de senzație.

În primul set, cuplul româno-indian a reușit break-ul la scorul de 2-2 și apoi și-a păstrat acest avantaj până la final, adjudecându-și manșa inaugurală cu 6-4. În setul secund, cei doi au reușit break-ul la 1-1, dar adversari și-au recuperat ghemul imediat.

Mergea și Bopanna au făcut un nou break (al treilea consecutiv al setului) în fața favoriților numărul trei și apoi nu au mai putut fi opriți, românul fiind cel care a servit pentru meci (6-2).

A fost a patra dispută dintre cele două perechi și a doua victorie pentru Mergea și Bopanna, care pierduseră ultimele două întâlniri cu Dodig și Melo. Succesul îi va propulsa pe învingători între primele zece perechi ale lumii, la finalul anului.

Dodig și Melo au jucat finala de anul trecut a competiției. Florin Mergea (debutant) și Rohan Bopanna (finalist în 2012, alături de compatriotul său Mahesh Bhupathi) și-au asigurat prin calificarea în finală 229.000 dolari și 800 de puncte ATP.

În finală, Mergea și Bopanna vor juca împotriva câștigătorilor partidei Horia Tecău / Jean-Julien Roger – Bob Bryan / Mike Bryan. Partida va începe la ora 20:00 și va fi transmisă în direct pe Digi Sport 3.