AcasăEvenimentREZULTAT DE POVESTE - HCM Baia Mare a învins pe Buducnost Podgorica,...

REZULTAT DE POVESTE – HCM Baia Mare a învins pe Buducnost Podgorica, deţinătoarea Ligii Campionilor!

HCM Baia Mare este o echipă renăscută, la numai trei luni distanţă după ce a pierdut titlul de campioană în România, iar viitorul părea mai degrabă incert în privinţa nivelului de performanţă pe care l-ar putea atinge în sezonul 2015-2016.

După ce a câştigat într-o manieră entuziasmantă Supercupa României, miercuri, în faţa echipei CSM Bucureşti (scor 31-25), echipa pregătită de Aurelian Roşca a dat o nouă lovitură. În ultimul meci din grupă la Bucharest Trophy, HCM Baia Mare a învins Buducnost cu 23-22, nimeni alta decât deţinătoarea Ligii Campionilor!

Cel mai aşteptat meci al zilei la Bucharest Trophy, HCM Baia Mare contra campioanei europene Buducnost, a fost o demonstrație de handbal spectacol. Prima repriză a stat sub semnul echilibrului până la 5-5, după care echipa lui Aurelian Roşca a preluat conducerea şi a avut avantaj chiar și de 4 goluri.

Cele două formații nu s-au menajat, iar Cvijic s-a lovit ca de un zid de apărarea celor de la Baia Mare. La reuşitele lui Neagu au răspuns cu faze care au încântat publicul Elisei şi Do Nascimento. La pauză scorul a fost 11-9 pentru vicecampioana României.

Repriza a doua a fost la fel de strânsă. Jezic nu a mai putut continua, după ce a fost busuculată serios. În final, forţa mentală a celor de la HCM a făcut diferenţa. Băimărencele erau conduse cu 22-21, dar au întors scorul. Mai întâi a egalat Vizitiu, cu sânge rece. Lovitura de graţie a dat-o Perianu, cu 6 secunde înainte de final, iar Baia Mare a câştigat cu 23-22 în faţa lui Buducnost.

Clasarea pe locul 3 în grupă nici nu mai contează, vicecampioana României se va întoarce acasă cu două mari victorii, dar mai ales cu speranţa că se va putea lupta pentru obiective la fel de înalte ca şi în anul trecut competiţional.

Buducnost Podgorica este prima finalistă la Bucharest Trophy, câştugând la golaveraj grupa din care a făcut parte. Rostov a terminat pe locul secund, astfel că HCM Baia Mare îşi încheie sejurul în Capitală cu un ultim meci de verificare în faţa unei rivale interne, Corona Braşov.

Buducnost – HCM Baia Mare 22-23 (9-11)

Buducnost: Zderic, Nenezic – Petrovic 2, Ujkic, I. Pavicevic, Neagu 4, Jaukovic, Cavlovic, Bulatovic 4, Ramusovic, Cvijic 1, Mehmedovic 4, B. Pavicevic, Achruk 1, Raicevic 4. Lazovic 2.

HCM Baia Mare: Munteanu 10 intervenţii, Dumanska – portari; Do Nascimento 4, Oltean 3, Geiger, Tănăsie, Abbingh 1, Perianu 2, Ardean 3, Jezic 2, Marin 1, Tătar 3, Szucs, Zamfirescu, Nechita 1, Vizitiu 3, Preda.