AcasăEvenimentSportREVENIRE CU VICTORIE – CSM Știința Baia Mare câștigă restanța cu U...

REVENIRE CU VICTORIE – CSM Știința Baia Mare câștigă restanța cu U Cluj și egalează la puncte Steaua

După mai bine de patru luni și jumătate, Știința Baia Mare a redeschis  circuitul SuperLigii de Rugby cu o partidă susținută în compania ultimei clasate CSUniversitatea Cluj. Deși aparent acest prim adversar din totalul celor trei rămași, CSMOlimpia București, Steaua, părea a fi unul facil, însă gazonul umed și inexactitățile în mânuirea balonului au fost fără doar și poate principalii adversari a băieților noștri.

Însă și așa după doar trei minute de joc tabela electronică avea să indice 5-0, centrul de 32 de ani Cristian Diniș Vârtic culcând balonul în terenul de țintă al studenților după un mol de margine. Până la pauză scorul rămâne nemodificat, studenții având o atitudine de joc extrem de pragmatică. În minutul șase din cea de-a doua repriză, centrul oaspeților Valentin Roșu restabilește egalitatea la cinci.

La jumătatea reprizei, pe fondul unei dominări tot mai accentuate, zimbri reușesc al doilea eseu, unul de penalizare. De această dată fundașul neo-zeelandez nu mai ratează și scorul devine 12-5. În minutul 68 „bătăiosul” georgian Bidzina Shamkaradze înscrie al treilea eseu al zimbrilor. Băimărenii forțează obținerea punctului ofensiv, lucru reușit în final de tonganezul de 28 de ani Sione Fakaosilea. Scorul final avea să fie stabilit de același fundaș Luke Samoa care transformă, înghețând astfel tabela de marcaj la 26-5.

Cu acest prim succes, zimbri i-au egalat la puncte pe cei de la Steaua (26 de puncte ambele formații) însă linia de clasament a băieților noștri îi propulsează pe locul doi la o diferență de șapte puncte de formația bănățeană.

CSM Știința Baia Mare – Universitatea Cluj 26-5 (5-0)

SuperLiga de Rugby Etapa a 4-a

Arbitrii: Emanuel Gorodea (Iași), Răzvan Ștefan (București), Mihai Stuparu (Iași)

Arbitrul nr 4: Dragoș Preda (București)

Observator: Nicolae Frîncu (Baia Mare)

Arena Lascăr Ghineț

Baia Mare: 15.Luke Samoa, 14.Georgel Cătună, 13.Sione Fakaosilea, 12.Cristian Diniș Vârtic, 11.Giorgio Phillips, 10.Taniela Maravunawasawasa, 9.Bidzina Shamkaradze, 1.Constantin Pristăviță, 2.Florin Gorun, 3.Silviu Suciu, 4.Marius Dănilă, 5.Dumani Mtya, 6.Kuselo Moyake, 7.Sean Morrell, 8.Constantin Ene-cpt

Rezerve: 16.Florin Bârdașu, 17.Mihai Dico, 18.Paul Rusu, 19.Răzvan Ailenei, 20.Alexandru Pălii, 21.Alexandru Bucur, 22.John Leiataua, 23.Paul Ailenei

Antrenori: Eugen Apjok, Vasile Lucaci

Cluj: 15. Ionuț Mazăre, 14.Vasile Paraschiv, 13.Alexandru Banu, 12.Csaba Gal, 11.Valentin Roșu, 10.Ovidiu Melniciuc, 9.Cristian Podea-cpt, 1.Paul Petucher, 2.Daniel Gheța, 3.Alexandru Telesa, 4.Vlad Rotar, 5.Daniel Kadar, 6.Bogdan Toma, 7.Ștefan Dordevic, 8.Claudiu Curcă,

Rezerve: 16.Levan Genebashvili, 17.Ciaparii, 18.Romulus Boar, 19.Nicolae Rus, 20.Cristian Murgoci, 21.Mohamed Belguidon, 22.Ovidiu Butoeru, 23.Taniela Halafini

Antrenori: Bogdan Bălan, Horea Hîmpea

Urmatoarea partida din cadrul SuperLigii CEC Bank se va disputa pe 24 octombrie, când CSM Olimpia  si Stiinta Baia Mare se vor intalni intr-o restanta contând pentru Etapa a VI-a pe stadionul Olimpia din Bucuresti.