AcasăEvenimentSportRemiză cu Austria, dar naționala a jucat orice numai fotbal nu

Remiză cu Austria, dar naționala a jucat orice numai fotbal nu

Echipa naţională de fotbal a României a remizat cu noroc aseară, în deplasare, cu Austria, scor 0-0, în penultimul joc amical dinaintea startului preliminariilor Campionatului Mondial din 2014. „Echipa de Mondiale” cu care se lăuda Piţurcă după meciul cu Elveţia a fost înghesuită aseară în propriul careu de Austria, locul 75 în clasamentul mondial, încă din startul jocului de la Innsbruck.
Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost cel mai ocupat tricolor, reuşind să apere cu emoţii reluarea cu capul a lui Scharner, din minutul 7, şi să intervină foarte bine la şutul lui Alaba, din minutul 20. Arbitrul olandez Daniel Makelie a trecut cu vederea faptul că Arnautovici a fost oprit neregulamentar în careu de Dorin Goian, în minutul 24, refuzându-le gazdelor un penalty clar.

Daniel Niculae era să dea lovitura, contrar cursului jocului, dar şi-a bătut joc de o ocazie formidabilă, în minutul 42, trăgând în portar de la câţiva metri! Jocul s-a desfăşurat după aceleaşi coordonate şi după pauză.
Austriecii au dominat, şi-au creat situaţii, iar singurul român care s-a remarcat a fost Tătăruşanu. În minutul 58, portarul Stelei a scos remarcabil şutul lui Junuzovici, peste trei minute a parat execuţia lui Alaba, iar mai apoi a avut noroc că Dragovici n-a nimerit poarta de la câţiva metri.

Concluziile lui Victor Piturca

Victor Piturca, selectionerul Romaniei, a incercat sa traga cateva concluzii dupa cele doua meciuri amicale disputate de prima reprezentativa in ultimele zile.

O victorie in Elvetia si o remiza in Austria l-au facut pe Piturca sa se declare multumit de echipa nationala, mai ales ca „tricolorii” vor mai urca niste locuri in clasamentul mondial in urma acestor rezultate.

„Sunt multumit, au fost doua meciuri grele, in deplasare, cu doua echipe extrem de puternice. Nu pot sa nu fiu multumit. Concluziile le vom trage in zilele urmatoare, vom vedea ce lucruri bune am facut, ce nu ne-a iesit, mai ales azi (marti – n.r.). Asteptam sa avem mai multe ocazii de poarta, insa sunt jocuri si jocuri. Austriecii au jucatori foarte puternici.

Ne-au lipsit 8 jucatori valorosi. Sigur, conteaza rezultatul la echipa nationala, orice meci pierdut se pune undeva in clasamentul FIFA, ma intereseaza sa vad in continuare cum reactioneaza anumiti jucatori tineri”, a spus Piturca la TVR1.

Selectionerul sustine Romania are, in sfarsit potential, langa jucatorii experimentati fiind adusi pusti de genul lui Grozav sau Maxim.

„Ma gandesc la viitorul nationalei, avem nevoie de sange proaspat, dar sunt Stancu, Mutu, Marica, dar pe langa ei au aparut un Grozav, un Maxim au intrat cu multa personalitate si au jucat destul de bine. Asta e un pas destul de mare pentru nationala”, a mai spus Piturca.

Tehnicianul mai spune ca echipa noastra nationala se va bate de la egal la egal cu toate adversarele din preliminariile Cupei Mondiale din 2014.

„Adversarele noastre sunt in forma, dar la o nationala trebuie sa fii in forma tot timpul. Sunt momente si momente, nu putem vorbi de acum pentru septembrie. Este cert ca Olanda e una din cele mai bune din lume, Turicia e la fel de tare, cu jucatori valorosi. Astia sunt, cu ei ne batem si ne pregatim sa jucam si sa castigam cu ei”, a incheiat „Piti”.

Următoarea partidă de verificare a tricolorilor este programată pe 15 august, tot în deplasare, cu Slovenia. Turcia, una dintre adversarele tricolorilor din viitoarele preliminarii, a bătut aseară Ucraina cu scorul de 2-0, după ce a învins și Portugalia la ea acasă. Începe să fie din ce în ce mai vizibil că, în afara Olandei, vom avea în Turcia un adversar foarte dificil în preliminariile CM. Și, la cum merg lucrurile cu naționala noastră, e greu de crezut că nu vom vedea tot la televizior următoarea competiție majoră din fotbalul mondial.