AcasăEvenimentSportRELAXARE TOTALĂ - HCM Baia Mare, antrenament cu public în compania echipei...

RELAXARE TOTALĂ – HCM Baia Mare, antrenament cu public în compania echipei vâlcene (VIDEO)

După înverșunatele meciuri din Liga Campionilor, marți seara, polivalenta băimăreană a găzduit o întâlnire din calendarul Ligii Naționale, dar care a semănat mai mult cu o sindrofie sportivă în fața spectatorilor, derulată sub comanda arbitrilor, în baza regulamentului de joc.

HCM Baia Mare venea după dramatica victorie de duminică seara din Franța, oboseala drumului făcându-și simțită prezența asupra jucătoarelor noastre. La prezentarea echipei, spectatorii băimăreni le-au primit în picioare, cu aplauze și încurajări, mulțumindu-le astfel pentru bucuria pe care le-au oferit-o.

Două buchete de flori au primit jucătoarele Allison Pineau și Alexsandra do Nascimento din partea a doi pătimași ai handbalului, spectatori statornici la toate meciurile echipelor noastre. A fost modul onest de-a le arăta prețuirea de care se bucură din partea băimărenilor, mai ales după ce amândouă au fost victimele provocărilor rasiste venite din partea unor derbedei din tribuna sălii sporturilor din Zalău.

A fost o atmosferă degajată, relaxantă pentru toată lumea, astfel încât fetele noastre au umblat în câteva rânduri la cutia cu șmecherii, reușind aeriene spectaculoase, contraatacuri de manual, dar și ratări pentru care, în alte condiții, ar fi fost taxate de către privitori. Până la urmă meciul s-a încheiat cu scorul de 29-24, (16-6), după ce până în ultimele minute diferența de zece goluri a fost menținută constantă.

Cei doi antrenori băimăreni nu le-au inclus în lot pentru acest meci pe Melinda Geiger și Ada Nechita, iar Paula Ungureanu și Valentina Ardean Elisei au figurat pe raportul de joc, dar n-au fost folosite deloc. Prima repriză a fost dominată copios de HCM, echipa vâlceană marcând un singur gol în primele 20 de minute, scorul ajungând la 10-1! Cea care s-a opus din răsputeri jucătoarelor vâlcene a fost portarul Ionica Munteanu, care nu le-a lăsat să înscrie nici de la 7 metri, apărând două aruncări de pedeapsă. Cât a stat în poartă, inimoasa jucătoare a adunat vreo 13 intervenții reușite.

După pauză a fost schimbată garnitura de bază, dintre titulare rămând în teren, pe rând,  doar Do Nascimento și Abbing. Minute în șir s-a jucat în formula Dumanska, Marin, Tănăsie, Szucs, Tătar, Perianu, Vizitiu și nu putem spune că n-au făcut față adversarelor. Spre final s-a sunat stingerea peste tabăra noastră, oaspetele au profitat de situație și au reușit să termine meciul în picioare, la o diferență de scor care le onorează.

Spectatorii le-au răsplătit cu obișnuitele aplauze, încurajându-le astfel pentru importanta confruntare de vineri cu Thuringer, campioana Germaniei. Sunt necesare și astfel de meciuri într-un parcurs de maraton competițional, cu meciuri interne și internaționale din trei în trei zile, ba chiar la două în situația de acum! Fetele noastre au jucat ce-au vrut, antrenorii intervenind foarte rar, dovadă că n-au solicitat niciun timeout pe toată durata meciului.

A fost meciul care a deschis etapa a XX-a din Liga Națională, care a coincis cu a 19 victorie a băimărencelor, care au acum 57 de puncte, în vreme ce HCM Râmnicu Vâlcea rămâne cu 24. În tur, Baia Mare s-a impus în deplasare cu 33-24.

“Un foarte bun antrenament pentru jocul de vineri, cu Thüringer HC. Am făcut o primă repriză foarte bună, în a doua a intervenit oboseala și ne-am și relaxat…”, a mărturisit Ionica Munteanu.

“Un joc foarte bun, cel puțin în apărare în prima repriză. Gândurile noastre, însă, au fost toate la meciul de vineri. Suntem mulțumiți că nu s-a accidentat nicio jucătoare și ne menținem optimismul în privința jocului cu Thüringer HC”, a menționat antrenorul Aurelian Roșca.

HCM Baia Mare – HCM Rm. Vâlcea 29-24 (16-6)
Liga Națională, etapa 20;
Sala sporturilor Lascăr Pană;
Au arbitrat: Marina Agliceriu (Prahova) și Rodica Arbunea (București);
Observator FRH: Rudolf Pankler (Cluj Napoca);
Aruncări de la 7m: 2-8 (2-4, transformate 2-4; au ratat Ani-Senocico – 2, Vădineanu, Ilina);
Minute de eliminare: 6-6;

HCM Baia Mare: Munteanu (12 intervenții, a apărat inclusiv două aruncări de la 7m), Dumanska (5+2), Ungureanu – Tătar 5, Abbingh 4 (1 din aruncare de la 7m), Do Nascimento 4 (1), Tănasie 4, Marin 3, Jezic 3, Vizitiu 3, Perianu 2, Pineau 1, Szucs, Preda, Ardean Elisei. Antrenor: Aurelian Roșca. Director tehnic: Ioan Băban.

HCM Râmnicu Vâlcea: Smedescu (5), Sântămărean (8), Vălean – Ilina 5 (1), Vădineanu 4, Ani-Senocico 4, Adespii Molnar 3, Simion 3 (3), Stoicănescu 2, Predoi 2, Manda 1, Cherăscu, Bădiță, Craiu. Antrenor: Constantin Ștefan.

Grigore Ciascai

PS – În repriza a doua, aproape de mine s-a așezat un spectator pe care îl văd mereu la meciurile de handbal. N-a ajuns la timp din cauza ploii care l-a cam încurcat pe drum. Își calculase bine timpul, dar nu s-a putut încadra. A străbătut un drum lung din Franța, de unde a plecat luni dimineață. A fost să vadă meciul fetelor noastre de duminică seara, așa cum o face de fiecare dată când HCM joacă în Europa. N-a mai mers acasă, și-a parcat mașina în fața sălii și a venit să vadă meciul. Pentru astfel de oameni, Baia Mare e obligată să aibă echipe de handbal performante…