AcasăEvenimentSportREGINA LUMII - Franța a câștigat finala Campionatului Mondial de handbal

REGINA LUMII – Franța a câștigat finala Campionatului Mondial de handbal

REGINA LUMII Franţa s-a impus în finala Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania, scor 23-21 (11-10) cu Norvegia. Este prima victorie a Franţei în faţa nordicelor la Campionatele Mondiale.

Franţa şi Norvegia au oferit o finală densă, cu un ritm fantastic, demnă de un meci pentru medaliile de aur. Elevele lui Olivier Krumbholz au început mai bine, cu 2-0 (după două parade ale lui Amandine Leynaud). Christensen şi Mork au readus Norvegia în joc cu patru goluri consecutive (2-4) şi mai apoi la avantaj de trei goluri la jumătatea primei reprize: 4-7.

Amandine Leynaud a făcut însă minuni în poarta Franţei, neputând fi învinsă nici măcar de la 7 metri, iar trupa din Hexagon a egalat, 9-9 (min. 21) şi a intrat în avantaj la pauză: 11-10.

La reluare, tot Franţa a fost mai inspirată, iar avansul a crescut la trei goluri (şi a rămas la acel nivel 9-10 minute): 13-10, 14-11, 15-12. Cu Loke bine înfiptă pe semicerc, Norvegia a recuperat însă gol după gol, a egalat, 16-16 (min. 42) şi a trecut în avantaj, 17-18 (min. 48).

Din acel moment s-a jucat pe muchie, iar soarta meciului a fost decisă de apărarea fantastică a Franţei şi de golurile decisive ale lui Alison Pineau, fostă jucătoare la HCM Baia Mare. Norvegia a găsit greu culoare spre poartă, iar ce a trecut a fost parat de Leynaud. Franţa a câştigat pentru că a arătat ca o echipă, în timp ce Norvegia a strălucit prin câteva vedete. Franţa s-a impus cu 23-21 şi a sărbătorit al doilea titlu mondial din istorie după cel din 2003.

În faţa a 11.000 de spectatori au evoluat echipele:
Franţa: Amandine Leynaud (10 mingi apărate), Cleopatre Darleux (1) – Blandine Dancette, Camille Ayglon (2 goluri), Allison Pineau (4), Laurisa Landre (3), Grace Zaadi, Manon Houette (4), Kalidiatou Niakaté (1), Siraba Dembélé (1), Laura Flippes (1), Orlane Kanor (2), Beatrice Edwige, Estelle Nzé-Minko (3), Gnonsiane Niombla, Alexandra Lacrabere (2). Selecţioner: Olivier Krumbholz.

Norvegia: Kari Aalvik Grimsbo (1 minge apărată), Silje Solberg, Katrine Lunde (3) – Emilie Arntzen, Veronica Kristiansen (7 goluri), Heidi Loke (3), Stine Skogrand, Vilde Ingstad, Nora Mork (7), Stine Oftedal (1), Kari Bratsett (2), Emilie Christensen, Amanda Kurtovic, Camilla Herrem, Sanna Solberg (1), Marit Jacobsen. Selecţioner: Thorir Hergeirsson.

Bronz pentru Olanda

Echipa Olandei a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal feminin ediţia 2017, învingând cu scorul de 24-21 (14-8) formaţia Suediei, în meciul pentru locul al treilea, disputat duminică la Hamburg (Germania).

Vicecampioana mondială din 2015 a avut cea mai bună jucătoare în Lois Abbingh (ex-HCM Baia Mare), autoare a 8 goluri.

Acesta este al treilea podium în patru competiţii internaţionale pentru Olanda, care s-a evidenţiat la cel mai înalt nivel în 2015, când a acces până în finala Mondialului, pierdută în faţa Norvegiei.

Handbalistele batave au disputat ulterior finala Campionatului European din 2016, înclinându-se din nou în faţa norvegiencelor.