AcasăEvenimentSportRECUNOAȘTERE - Simona Halep: “Doamne, mulțumesc pentru ploaie!”

RECUNOAȘTERE – Simona Halep: “Doamne, mulțumesc pentru ploaie!”

Simona Halep s-a calificat miercuri noaptea în semifinalele turneului de US Open, prima oară în carieră, după o victorie strălucitoare în fața Victoriei Azarenka, 6-3, 4-6, 6-4. Partida a fost întreruptă din cauza ploii timp de 75 de minute, la începutul setului decisiv, când Azarenka conducea cu 2-1. La finalul sfertului de la US Open, a doua favorită a turneului, Simona, a recunoscut cu fair play că acest lucru a ajutat-o.

Pe teren, imediat după victoria contra Azarenkăi, românca a spus:“A fost un meci dur. La acest nivel, cel mai ridicat din tenis, cred e normal să joci trei seturi. Sunt foarte fericită că am câștigat. Nu știu unde am găsit puterea să câștig acest meci, după pauză. Spectatorii au fost uimitori, mulțumesc că ați venit și că m-ați susținut.

În primul set am jucat cel mai bun tenis al meu. Am vrut să fiu agresivă, să lovesc mingea repede și să deschid unghiurile. Apoi am făcut un pas în spate și a fost foarte dificil să mă apăr, pentru că ea lovește puternic. Am alergat mult, am obosit un pic după al doilea set. Apoi a venit pauza, mulțumesc Doamne pentru ploaie. Am găsit puterea să revin pe teren și să dau totul pentru a câștiga, pentru că am vrut din tot sufletul să câștig acest meci și să joc prima oară aici o semifinală.

Am jucat cu Flavia în acest an, o cunosc destul de bine. Știu că trebuie să fiu foarte competitivă mâine și să joc fiecare minge ca și cum ar fi ultima. Vreau să mă bucur.”

La câteva minute distanță, Simona a completat declarația, într-o intervenție televizată: “E grozav să fiu în semifinală, e cel mai bun turneu de Grand Slam al meu de anul acesta. Am jucat cel mai bun tenis al meu la începutul și la sfârșitul meciului.

Am fost mai agresivă decât ea în primul set. În al doilea set am făcut pasul înapoi. După pauză mi-am spus că n-am nimic de pierdut.”

Flavia Pennetta, care în sferturi a învins-o pe Petra Kvitova, a analizat și ea semifinala cu Simona: “Halep pare că nu e la fel de puternică precum Vika (Victoria Azarenka n.r.), dar de fapt este. Cred că e mult mai puternică. Ca să reușești o lovitură direct câștigătoare împotriva ei, trebuie să termini punctul de șapte ori. E mereu acolo, mingea vine mereu înapoi de la ea. Cred că va fi un maraton meciul cu ea.”

Semifinala Simona Halep – Flavia Pennetta se va disputa joi spre vineri noaptea, nu mai devreme de ora 4:00, ora României.