AcasăEvenimentSportRăzboi în Rusia! Dinamo Moscova a câștigat la masa verde meciul cu...

Război în Rusia! Dinamo Moscova a câștigat la masa verde meciul cu Zenit, după ce portarul lui Dan Petrescu a fost rănit de o petardă!

Meciul dintre Dinamo Moscova si Zenit Sankt Petersburg, a fost oprit dupa ce fanii oaspetilor au aruncat cu o petarda in portarul echipei lui Dan Petrescu. Foarte probabil, Dinamo va castiga la masa verde cu 3-0.

Fanii lui Zenit si-au varsat nervii pe portarul Anton Shunin, la cateva minute dupa ce Dinamo Moscova deschisese scorul. Shunin a fost victima unui atac din peluza, fanii lui Zenit lovindu-l in cap cu o petarda.

Dupa cateva minute in care acesta a primit ingrijiri medicale, arbitrul a decis sa opreasca meciul si sa cheme ambele echipe la vestiare. Ulterior, meciul a fost oprit definitiv.

In momentul in care meciul s-a oprit, scorul era 1-0 pentru Dinamo Moscova, dupa un gol reusit de Granat, in minutul 27, din lovitura libera.

Echipa lui Dan Petrescu controla in totalitate jocul, in timp ce miliardarii de la Zenit nu aveau replica.
Desfasurarea evenimentelor, asa cum au fost transmise de site-ul Ziare.com:

Minutul 27 – Dinamo Moscova deschide scorul prin Granat, cu un sut superb din lovitura libera de la 20 de metri. Mingea a atins bara laterala si a intrat in poarta!
Minutul 35 – Incidente grave la Moscova! Fanii lui Zenit au aruncat cu o petarda in portarul lui Dan Petrescu, Shumin. Acesta este intins pe gazon si primeste ingrijiri medicale. Jocul este intrerupt.
Minutul 37 – Dan Petrescu ii cere arbitrului sa opreasca deinitiv jocul. „Ce-i asta? Ce-i asta? Opreste jocul! Mi-au lovit portarul!”, striga Petrescu disperat!
Minutul 41 – Arbitrul decide ca cele doua echipe sa mearga la vestiare. Foarte probabil, cele doua echipe vor sta un sfert de ora la vestiare, in timp ce fanii lui Zenit vor fi evacuati.

ora 15:00 – In Rusia se discuta despre o victorie la masa verde a lui Dinamo Moscova. Presedintele executiv al Federatiei, Sergei Cheban, a anuntat ca forul pe care il conduce va analiza de urgenta incidentele.

ora 15:10 – Arbitrul a decis sa opreasca meciul, iar Dinamo va castiga la masa verde cu 3-0. Decizia va fi luata de Federatia Rusa de Fotbal.

Inaintea acestui meci, Dinamo Moscova ocupa locul 10 in Rusia, cu 18 puncte, in timp ce Zenit ocupa locul 2, cu 33 de puncte.
Zenit este cea mai bogata echipa din Rusia, avand un buget de 200 de milioane de euro.
Portarul lui Dan Petrescu are probleme mari

Portarul echipei Dinamo Moscova, Anton Shunin, a fost transportat la spital, sâmbătă, el având probleme cu vederea şi auzul, după ce o petardă a explodat în faţa sa, incident ce a dus la suspendarea meciului cu Zenit Sankt Petersburg, informează Ria Novosti.
„A căzut ceva, m-am uitat în jos şi apoi petada a explodat în faţa mea. Am probleme cu auzul şi vederea. Merg la spital pentru investigaţii”, a anunţat fotbalistul pe contul de Twitter al clubului rus.

Medicul echipei antrenate de Dan Petrescu, Alexander Rezelov, a declarat că Shunin are corneea afectată: „Anton are o arsură la cornee, nu vede bine cu un ochi”.
Mijlocaşul Christian Noboa a afirmat că Shunin era „în stare de şoc”.

Arbitrul Alexei Niloaev le-a cerut jucătorilor să plece la vestiare, după o discuţie cu antrenorii ambelor formaţii, iar directorul executiv al Ligii ruse, Sergei Cheban, a anunţat că meciul a fost suspendat.
„Terenul de fotbal nu este o zonă de război. Acum Comisia de Disciplină a federaţiei va fi cea care va lua o decizie”, a declarat Cheban.