AcasăEvenimentSportRapid, Vaslui și U Cluj, scoruri de neprezentare cu Sibiu, Mioveni și...

Rapid, Vaslui și U Cluj, scoruri de neprezentare cu Sibiu, Mioveni și Gaz Metan!

Rapid a învins, în această seară, pe teren propriu, cu 3-0 (1-0), pe Voinţa Sibiu, în a 26-a etapă a Ligii I. Oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 58. Unul dintre goluri a fost marcat de Surdu (FOTO), jucător contestat de o parte dintre fanii giuleșteni.
Golurile au fost marcate de Surdu (min. 6), care a reluat o minge respinsă de portarul Miron, Herea (min. 60), din penalty, şi Deac (min. 69), bine servit de Bozovici.
La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori, între care şi 20 de fani ai Voinţei Sibiu. În tribună s-a aflat şi antrenorul echipei Dinamo, Dario Bonetti.
Galeria Rapidului a afişat un banner cu mesajul: „Bozo şi Pancu pentru Rapid sunt ca Raul şi Casillas pentru Real Madrid”. De asemenea, fanii au scandat în mai multe rânduri injurii la adresa preşedintelui LPF, Dumitru Dragomir.

FC Vaslui a învins, cu același scor, 3-0 (1-0), pe CS Mioveni, într-un meci din aceeași etapă.  Aflați pe ultimul loc, cu șanse infime de salvare, oaspeții s-au străduit să nu marcheze deși au avut un penalty și au scăpat de două ori spre poarta adversă.
Golurile au fost marcate de Wesley (min. 18, din penalty, și 80, cu un şut la colţul lung de la aproximativ 15 metri) şi Raul Costin (min. 65), care a șutat de la 20 m.
În minutul 16, Claudiu Ionescu a ratat un penalty pentru Mioveni, acordat la un fault al lui Gladstone asupra lui Ayza. De asemenea, oaspeții au scăpat de două ori singuri spre poarta adversă, însă i-au prilejuit lui Borjan să se remarce.

Și, ca să nu se lase mai prejos, Universitatea Cluj a învins pe teren propriu, cu același scor, 3-0, echipa Gaz Metan Mediaş. La începutul partidei s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fotbalistului italian Piermario Morosini.
Golurile au fost marcate de Gabriel Boştină ’16, Gheorghe Grozav ’41 şi Octavian Drăghici ’89.
1-0: Boştină a înscris cu capul de la circa 11 metri după o centrare de pe stânga de la Tony.
2-0: Grozav a scăpat pe stânga şi l-a învins cu un şut plasat pe Pleşca.
3-0: În minutul 89, Drăghici a scăpat singur cu Pleşca şi a marcat la colţul lung.
Cartonaşe galbene: Grozav ’74 / Issa Ba ’78
Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs, ajutat de Radu Ghinguleac şi Mircea Grigoriu.