AcasăNews AlertPROMOVARE LIGA 2 - Azi are loc meciul decisiv dintre Minerul Maramureșul...

PROMOVARE LIGA 2 – Azi are loc meciul decisiv dintre Minerul Maramureșul (CS Minaur Baia Mare) și ACS Fotbal Comuna Recea

Ziua decisivă așteptată cu nerăbdare de maramureșenii iubitori de fotbal a venit. Astăzi, 9 august, cu începere de la ora 17:30, pe terenul din Recea va avea loc ultimul meci de baraj dintre primele două clasate ale Ligii a 3-a, seria 5. Miza este una uriașă: promovarea în Liga a 2-a.

Minerul Maramureș întâlnește azi formația ACS Fotbal Comuna Recea, iar lupta se anunță cel puțin spectaculoasă, dat fiind scorul pe care îl arăta tabela de marcaj la finalul primului meci de baraj: 2 – 1 (1-0).

Primul meci de baraj Minerul Maramureșul – ACS Fotbal Comuna Recea

Formațiile lui Dorin Toma și Ciprian Danciu s-au întâlnit miercuri, 5 august, pe stadionul Viorel Mateianu din Baia Mare și, împotriva speculațiilor conform cărora jucătorii nu vor putea performa la intensitate maximă (din cauza celor aproximativ 4 luni de pauză cauzată de evoluția pandemiei de COVID-19), jocul rapid, echilibrat și atacurile constante ale ambelor echipe au deovedit contrariul.

Deși nu a fost televizată, cu ajutorul primarului Cătălin Cherecheș, partida a putut fi urmărită online pe contul de Facebook a acestuia. Prima jumătate a meciului a fost filmată profesional și comentată la nivel înalt de către jurnalistul Radu Țolaș. Transmisia a fost întreruptă pentru o scurtă perioadă, la pauză, din cauza furtunii puternice care s-a abătut asupra orașului.

Miza jocului a părut a fi mai puternică decât perioada lungă de pauză a jucătorilor, astfel că am avut parte de un început în forță. Scorul a fost deschis rapid de formația băimăreană, în minutul 16, prin Cristi Bud. Acesta a profitat de un moment gestionat prost de apărarea receană și a șutat puternic de la 14 metri.

Tabela de marcaj a arătat 2-0 pentru Minerul în minutul 67. Băgat în teren de către Dorin Toma în a doua parte a meciului, Brian Lemac a marcat rapid în poarta lui Alin Bota. Portarul celor de la Recea a redus scorul de pe tabelă în minutul 84, prin penalty.

Ziua decisivă: promovarea în Liga 2

Meciul de azi reprezintă o miză uriașă pentru ambele formații maramureșene. Lupta pentru promovare se anunță strânsă, ambele echipe având șanse reale de a câștiga barajul. Celor de la Recea le e de ajuns un scor de 1-0, salvați fiind de penalty-ul transformat în deplasare. În același timp, Minerul nu pare să lase nimic să stea în calea promovării în liga secundă (dealtfel, s-a declarat oficial că ținta acestora este Liga 1). Partida va putea fi urmărită LIVE pe pagina de Facebook a echipei gazdă.

Indiferent cine va ieși victorios din meciul de azi, 9 august, un lucru e sigur: Maramureșul revine pe “scena mare” a fotbalului românesc.