AcasăEvenimentSportPROMIȚĂTOR - Simona Halep a început noul sezon cu o victorie convingătoare

PROMIȚĂTOR – Simona Halep a început noul sezon cu o victorie convingătoare

PROMIȚĂTOR Simona Halep s-a calificat în finala World Tennis Thailand Championship, după ce a învins-o cu un dublu 6-3 pe britanica Johanna Konta.Halep (26 ani) a arătat un joc solid la prima sa apariţie înaintea noului sezon competiţional şi s-a impus după o oră şi jumătate în faţa britanicei, aflate pe locul 9 în clasamentul WTA.

Halep a abordat serios meciul cu Konta, care a părut mai relaxată. Românca a dat dovadă de concentrare, a făcut risipă de energie, a jucat cu poftă şi a lovit cu sete mingea. Doar serviciul ei a mai „scârţâit”, dar numai în primul set, în care cele două jucătoare au reuşit cinci break-uri, trei pentru româncă.

Konta a fost mai rispitoare, a greşit mai mult, iar serviciul ei nu a fost la un nivel ridicat. În general, jocul Simonei Halep a arătat bine, ea îmbinând foarte bine clasica ei evoluţie defensivă cu un plus de agresivitate şi ofensivă. Jucătoarea română a reuşit multe puncte spectaculoase, aplaudate de spectatorii din tribune.

Halep a început bine şi a condus cu 2-0, dar apoi şi-a cedat serviciul la capătul unui game în care a comis două duble greşeli (2-1). Românca a făcut un nou break (3-1), câştigând pe serviciul adversarei la cea de-a şasea minge de break. Halep s-a desprins la 4-1, dar au urmat două game-uri luate de Konta, ultimul după două duble greşeli făcute de Halep. Simona a făcut un nou break, iar apoi a închis setul cu 6-3, în 49 de minute.

În actul secund, Konta a condus cu 1-0 şi 2-1, dar la 2-2 Halep a făcut break, şi-a consolidat avantajul (4-2), a ratat două mingi de break, iar Konta a redus diferenţa (4-3), dar Halep a dominat finalul partidei şi a luat al doilea set tot cu 6-3.

Halep şi Konta sunt la egalitate, 3-3, în meciurile directe oficiale, dar două succese ale Simonei au venit în Fed Cup şi doar unul în circuitul WTA. Cele două au mai disputat anul acesta un meci demonstrativ, la turneul Tie Break Tens, de la Madrid, unde Halep s-a impus cu 10-2.

În finala de duminică (13:00, Digi Sport 1), Halep o va înfrunta pe Karolina Pliskova (locul 4 WTA), care  a trecut în a doua semifinală de Jelena Ostapenko (Letonia/locul 7), câştigătoarea ediţiei din acest an a turneului de la Roland Garros, cu 6-1, 6-4.

Simona Halep are 5-1 în meciurile directe cu Pliskova, singura victorie a cehoaicei venind în Fed Cup.