AcasăActualitatePRIMUL MECI OFICIAL AL VERII – Zimbrii băimăreni de la CSM Știința...

PRIMUL MECI OFICIAL AL VERII – Zimbrii băimăreni de la CSM Știința i-au spulberat pe cei de la ACS Tomitanii Constanța, scor 67-5.

PRIMUL MECI OFICIAL AL VERII  În cursul dimineții de sâmbătă, 11 august, C.S.M.Știința Baia Mare a susținut la Malul Mării primul meci oficial al acestei veri. Duelul cu nou promovata A.C.S. Tomitanii Constanța (din faza sferturilor de finală a celei de-a patra ediții a Cupei Regelui) avea să fie unul total dezechilibrat dacă ținem cont că la pauză băieții noștri intrau la cabine cu un avantaj de 41 de puncte, scor 0-41.

După pauză jocul se menține pe aceleași coordonate, doar canicula respectiv schimbările întreprinse de cele două bănci tehnice influențând într-o mică măsură calitatea jocului. Cu un total de zece eseuri reușite, patru dintre ele semnate de aripa fijiană Jone Marawa Nasalo, 7 transformări plus o lovitură de pedeapsă, zimbrii încheie acest prim turnir, cu o indubitabilă victorie, scor 5-67.

Sâmbăta aceasta, din postura de deținătoare a ultimelor două trofee, C.S.M.Știința va da piept cu finalista ultimelor două ediții, C.S.A.Steaua București, într-un de acum consacrat „El clasico de România”. Militarii vor juca în penultimul act al competiției după ce în sferturi au reușit să se impună pe Malul Someșului, în fața celor de la Universitatea Cluj cu scorul de 45-21 (21-7). Cea de-a treia semifinalistă deja cunoscută este Timișoara Saracens, campioana României, impunându-se pe terenul celei de-a doua noi promovate S.C.M.Gloria Buzău cu scorul de 52-19 (31-6).

A.C.S.Tomitanii Constanța – C.S.M.Știința Baia Mare 5-67 (0-41)

Arbitrii: Cristian Șerban (București), Ionuț Flutur (Suceava), Ovidiu Bursuc (Suceava)

Arbitrul nr 4: Eduard Plotchi (Constanța)

Marcatori: Ioniță Nistor (1 eseu) / Jone Nasalo (4 eseuri), Ionuț Botezatu (2 eseuri), Bidzina Shamkaradze (1 eseu), Jgerenaia Khvicha (1 eseu), Sione Fakaosilea (1 eseu), Adrian Apostol (1 eseu), Taniela Maravunawasawasa (4 transformări + 1 lovitură de pedeapsă), Alexandru Bucur (3 transformări)

A.C.S.Tomitanii Constanța: 15.Sabin Ioan Crețu, 14.Damien Michel Jean Buffard Greneche, 13.Ardash Darboev, 12.Johnny Sola, 11.Giorgi Gigauri, 10.Dragoș Burlacu, 9.Alexandru Victor Dumitru, 1.Paul Petucher, 2.Claudiu Ștefan Pelin, 3.Bogdan Emanuel Neacșu, 4.Emanuel Cristian Zaharia Pincincu, 5.Ionuț Macoveanu, 6.Elvis Gabriel Ciorbac,7.Mario Arvinte, 8.Jean Marian Don

Rezerve: 16.Alberto Tutunea, 17.Ionuț Mădălin Baraulea,18.Cosmin Gabriel Roșu, 19.Petre Neacșu, 20.Florin Cornel Tatu, 21.Mădălin Mihalache, 22.Ioniță Nistor, 23.Mihai Laurențiu Pocovnicu

Antrenori: Cosmin Rațiu Cristian Cojocaru, Nicolae Cătălin

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Ionuț Botezatu, 14.Adrian Marian Apostol, 13.Jgerenaia Khvicha, 12.Sione Fakaosilea, 11.Jone Marawa Nasalo, 10.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, 9.Bidzina Shamkaradze, 1.Mihai Dico, 2.Domițian Mureșan, 3.Nika Pataraya, 4.Dumani Siphosethu Mtya, 5.Vlad Vișan, 6.Alexandru Alexe, 7.Cristian Marian Chirică-cpt, 8.Răzvan Ailenei

Rezerve: 16.Alexandru Colev, 17.Silviu Sebastian Suciu, 18.Paul Rusu, 19.Florian Roșu, 20.Sergiu Lucaciu, 21.Alexandru Bucur, 22.Mihai Lămboiu, 23.Sean Brian Morrell

Antrenori: Mario Alejandro Canale, Paul Rusu

Sursă info: Alin Boțioc/ Rugby Baia Mare