AcasăEvenimentSportPRIMII PAȘI - Cîrstea și Niculescu, calificate, Begu eliminată din primul tur

PRIMII PAȘI – Cîrstea și Niculescu, calificate, Begu eliminată din primul tur

PRIMII PAȘI Sorana Cîrstea a acces în optimile turneului WTA de la Shenzhen, dotat cu premii totale de 626.750 de dolari, după ce a învins-o în primul tur pe Kristina Kucova (Slovacia), 6-3, 4-6, 6-4.
Sorana Cîrstea s-a impus după un meci dramatic, de două ore şi 18 minute, în faţa unei adversare aflate cu două locuri mai jos în ierarhia mondială a jucătoarelor.
Ea a obţinut un cec de 4.928 de dolari şi 30 de puncte WTA.

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al doilea, dar primul său meci din 2017 nu a fost lipsit de emoții. Jucătoarea din România a eliberat tensiunea în setul decisiv, când și-a vărsat nervii distrugându-și racheta.

Sorana Cîrstea (26 de ani, locul 79 WTA) a început bine și a câștigat primul set la 3, dar adversara din Slovacia a revenit și s-a impus la 4 în cel de-al doilea, trimițând meciul în decisiv. Acolo, Sorana a început mai bine și a avut 3-0, dar a urmat o perioadă foarte grea. Momentul de furie a avut loc după ce a pierdut 4 game-uri la rând, pe ultimul chiar după ce a condus cu 30-0 și Kucova a trecut la conducere.

Imediat după ce a trimis în fileu ultima minge a celui de-al 7-lea game din setul 3, Sorana și-a distrus racheta, după ce a izbit-o de suprafața de joc în repetate rânduri.

5868e9a395f9cf5f48c3ffa9

După ce s-a eliberat de presiune, jucătoare din România nu a mai pierdut niciun game și în cele din urmă s-a impus cu 6-4 în setul decisiv și s-a calificat în turul al doilea al turneului de la Shenzhen, acolo unde va întâlni câștigătoarea din întâlnirea Agnieszka Radwanska (locul 3 WTA) – Ying-Ying Duan (locul 104 WTA).

Tot duminică, românca Monica Niculescu, locul 38 WTA şi favorită N.7, s-a calificat în optimi de finală la Shenzhen, după ce a trecut de Kai-Ling Zhang (China), locul 134 WTA şi beneficiara unui wild card, la capătul a trei seturi, 5-7, 6-1, 6-3.

Niculescu va întâlni în optimi o altă reprezentantă a Chinei, Qiang Wang (72 WTA), care a dispus de rusoaica Evghenia Rodina (86 WTA) în urma a două seturi, 6-2, 6-3.

În primul tur, Simona Halep, a doua favorită a turneului, va juca luni împotriva sârboaicei Jelena Jankovic.

În ultimul tur al calificărilor de la Shenzhen, Ana Bogdan (130 WTA) a fost învinsă de sârboaica Nina Stojanovic, 7-6 (5), 4-6, 4-6.

Început cu stângul

Început de an cu stângul pentru Eugenie Bouchard. Jucătoarea din Canada, ocupantă a locului 46 WTA, a pierdut chiar la debutul turneului de la Brisbane, în faţa lui Shelby Rogers.

Americanca a câştigat primul set cu 6-2, rezultat care s-a repetat şi în actul secund, de această dată în favoarea lui Bouchard. În decisiv, Rogers, numărul 59 mondial, a luat la mare luptă primul game, dar apoi nu i-a mai dat prea multe şanse adversarei şi s-a impus cu 6-1.

„Nu mă puteam gândi la un mod mai plăcut de a deschide anul 2017. Mă aflu în Australia, pe Pat Rafter Arena, este pentru prima oară când joc aici” a declarat Shelby Rodgers la finalul partidei.

Vestea mai puțin bună de la Brisbane este că Irina Begu a fost eliminata încă din primul tur. Aflată cu 3 locuri mai sus în clasamentul WTA, pe 26, Daria Kasaktina nu i-a dat șansă româncei. Rusoiaca a câștigat în două seturi, 6-3, 6-3.

O partidă spectaculoasă a fost si între Elena Vesnina şi Alize Cornet, tot în primul tur. Rusoaica de pe locul 16 mondial şi-a adjudecat primul set cu 6-3. Condusă cu 3-0 în actul secund, jucătoarea clasată pe poziţia 41 WTA a revenit puternic şi a împins partida în decisiv, cu 6-4. Ambele sportive şi-au fructificat serviciul, astfel că s-a ajuns în tie-break. Cornet a fost cea care a reuşit un mini-break în plus şi s-a impus cu 7-5.

În optimi, Cornet o va întâlni pe Christina McHale. Numărul 45 mondial a trecut în minimum de seturi de italianca Sara Errani, sportivă clasată patru poziţii mai jos în ierarhia WTA. A fost dublu 6-3 pentru jucătoare din Statele Unite.