AcasăEvenimentSportPREMII - Gold Stars Baia Mare, cei mai buni înotători masters la...

PREMII – Gold Stars Baia Mare, cei mai buni înotători masters la concursul de la Timişoara

La finele săptămânii trecute, în Timişoara s-a desfăşurat Cupa Euroregiunii DKMT, care a reunit aproape 100 de concurenţi din România, Ungaria şi Serbia.

Sportivii băimăreni au reuşit să cucerească un număr important de medalii, dar şi două cupe din cele trei puse la bătaie, prin Delia Ana Kovacs, cea mai bună înotătoare la feminin, și Remus David, cel mai bun sportiv masculin.

Peste 100 de înotători masters, trecuţi de 18 ani, din trei ţări – România, Ungaria şi Serbia – au fost prezenţi la Cupa Euroregiunii DKMT Timişoara. Maramureşul a fost reprezentat de sportivii Gold Stars Baia Mare. Aceştia au reuşit să se impună şi de această dată. Din cele trei cupe puse la bătaie, băimărenii Gold Stars Baia Mare au cucerit titlul pentru cea mai bună sportivă a concursului, la feminin, prin Delia Ana Kovacs, precum şi titlul de cel mai bun sportiv masculin al concursului, prin Remus David.

Pe echipe, Baia Mare s-a clasat pe locul II, după Reşiţa, care a şi cucerit marele premiu.

inot2Delia Ana Kovacs şi-a apărat titlul obţinut anul trecut, cucerind şapte medalii de aur şi două de argint, Remus David a cucerit 9 medalii de aur, Vasile Buciuman – cinci medalii de aur, Adrian Sălăjan – două medalii de aur, patru de argint şi două de bronz, Alexandru Pintea – o medalie de argint şi trei de bronz, Marius Munteanu – două medalii de argint şi una de bronz, Adrian Țura – o medalie de aur şi una de bronz, Cristian Răzvan Oros – patru medalii de argint şi una de bronz, iar Nicolae Cozma două medalii de bronz.

Băimărenii au mai urcat pe podium şi la ştafete. Gold Stars Baia Mare a cucerit medalia de argint în proba de 4 x 25 metri liber, categoria 100 +, prin Remus David, Vasile Buciuman, Marius Munteanu, Alexandru Pintea şi locul I la categoria 160+, Răzvan Oros, Nicolae Cozma, Adrian Țura, Adrian Sălăjan. La 4×25 metri mixt categoria 100+, locul II prin Remus David, Vasile Buciuman, Munteanu Marius şi Alex Pintea, la categoria 160+ locul I, Răzvan Oros, Cozma Nicolae, Adrian Țura, Adrian Sălăjan.

Ca noutate a fost şi ştafeta de 4×25 metri pe sub apă, Gold Stars cucerind aur la categoria 120+, prin Remus David, Vasile Buciuman, Delia Ana Kovacs, Alexandru Pintea.