AcasăEvenimentSportPREMIERĂ - HC Odorhei a câștigat Cupa Challenge la handbal masculin

PREMIERĂ – HC Odorhei a câștigat Cupa Challenge la handbal masculin

HC Odorhei a cucerit Cupa Challenge la handbal masculin, după ce a învins formația portugheză Liberty Seguros ABC/UMinho, cu scorul de 32-25 (18-15), duminică, pe teren propriu, în returul finalei. În tur, formația lusitană câștigase cu 32-28.

Echipa harghiteană a cucerit în premieră un trofeu europeană și a devenit a treia echipă din țara noastră care cucerește Cupa Challenge în ultimii ani, după Steaua (2006) și UCM Reșița (2007, 2008, 2009).

Formația portugheză este la a treia finală europeană pierdută, după finala Champions League din 1994 și finala Cupei Challenge din 2005.

După victoria din tur, la patru goluri, Liberty Seguros ABC/UMinho a început bine partida de la Odorheiu Secuiesc și a condus cu 3-1 (min. 3), 5-3 (6) și 6-4 (8), după care gazdele au egalat (7-7). Lusitanii s-au desprins iar la două goluri, 9-7 (17), ultima oară conducând cu 10-9 (20). HC Odorhei și-am dat drumul la joc și a ajuns la un avans de patru goluri, 17-13 (27), scorul la pauză fiind de 18-15.

La scorul de 19-16 (32), HC Odorhei a accelerat și, după patru goluri consecutive, s-a desprins la 23-16 (38), avantaj pe care și l-a conservat în restul timpului, iar în minutul 54 avansul a ajuns chiar la nouă goluri, 29-20, scor la care a fost clară soarta trofeului. HC Odorhei s-a impus clar, cu 32-25, câștigând pe merit Cupa Challenge.

În acest sezon, echipa antrenată de Vlad Caba a început în turul al treilea cu echipa engleză Cambridge HC, de care a dispus cu 35-14 și 43-21 (ambele partide acasă), în optimi a trecut de luxemburghezii de la Red Boys Differdange, cu 33-20 și 30-16 (dublă la Odorheiu Secuiesc), în sferturi au eliminat formația ucraineană ZTR Zaporoje, cu 26-18 la Ujgorod și 22-20 acasă, iar în semifinale au dispus de altă formația portugheză, Benfica: 31-29 acasă și 27-25 la Lisabona.

Andrei Mihalcea a fost cel mai bun marcator al echipei din Odorheiu Secuiesc în returul cu formația din Braga, cu 9 goluri. Pentru HC Odorhei au mai înscris: Goran Kuzmanoski — 7 goluri, Vladimir Rusia – 4, Lazo Majnov – 3, Ionuț Ramba – 3, Attila Komporaly – 1, Adrian Sipos – 1, Huba Talas – 1, Andras Szasz – 1, Botond Ferenczi – 1, Chike Osita Onyejekwe – 1.

Pentru Liberty Seguros ABC/UMinho au marcat: Nuno Pereira – 6 goluri, Joao Pinto – 5, Fabio Antunes – 4, Tomas Albuquerque – 2, Ricardo Pesqueira – 2, Pedro Seabra Marques – 2, Carlos Martins – 1, Diogo Branquinho – 1, David Tavares – 1, Gabriel Massuca Teka – 1.

Au arbitrat macedonenii Saso Krkacev și Gjoko Kolevski, delegat EHF a fost sârbul Bozidar Djurkovic, în timp ce spaniolul Joan Marín a fost reprezentant EHF.