AcasăEvenimentSportPremier League. Manchester United a câștigat derbyul cu Liverpool!

Premier League. Manchester United a câștigat derbyul cu Liverpool!

„Diavolii” lui Alex Ferguson au câştigat derbyul cu Liverpool şi sunt tot mai aproape de un nou triumf în Anglia. Van Persie şi Vidici au punctat pentru gazde, Sturridge a făcut 2-1.

În 1895, când a avut loc întâia dispută oficială între Manchester United şi Liverpool, rivalitatea dintre oraşe era deja la cote înalte. Cu un an înainte se deschisese Canalul Maritim Manchester, iar asta a însemnat mai puţine locuri de muncă pentru cei care descărcau marfa în docurile din Liverpool. Disputa „industrială” a ajuns imediat pe stadioane, iar derbyul dintre Manchester United şi Liverpool s-a transformat în cel mai important meci al Angliei.

„Cormoranii” au dominat anii 70 şi 80, pentru ca de la începutul anilor 90 Manchester United să-şi manifeste superioritatea. În această perioadă „diavolii” i-au întrecut pe „cormorani” la titluri de campioană, având 19, cu unul mai mult dect Liverpool. Şi, la cum decurge campionatul englez , e posibil ca Sir Alex ferguson să aducă şi cel de-al 20-lea titlu pe Old Trafford.

În meciul de duminică, United a controlat fără emoţii disputa, chiar dacă victoria a fost una la limită, nedereaptă faţă de ce s-a întâmplat pe teren. Fără Rooney, accidentat, Robin van Persie a fost din nou vioara întâi şi a marcat al 17-lea gol în 22 de meciuri, impactul transferului său de la Arsenal fiind unul major pentru echipa din Manchester. Olandezul a marcat în prima repriză, simplu, cu latul, după o centrare a lui Evra (minutul 19). Şi tot francezul a fost decisiv la golul doi înscris de Manchester, trimiţând cu capul spre poartă o migne care l-a atins şi pe Vidici (54).
Sturridge a făcut 2-1 în minutul 57 şi tot el a ratat ocazia care ar fi putut aduce un punct pentru Liverpool, şutând peste poartă dintr-o poziţie favorabilă cu cinci minute înainte de final.