AcasăEvenimentSportPRELIMINARII - Steaua invinge Dinamo Tbilisi si e apropae de grupele Champions...

PRELIMINARII – Steaua invinge Dinamo Tbilisi si e apropae de grupele Champions League

Steaua este aproape de calificarea in playoff-ul Champions League dupa ce s-a impus, scor 2-0, in meciul tur din turul III preliminar disputat pe terenul campioanei Georgiei, Dinamo Tbilisi. Introdus la pauza, Gabi Iancu a marcat ambele goluri ale „ros-albastrilor” care viseaza acum la grupele Ligii Campionilor.

Baietii lui Laurentiu Reghecampf au inceput bine partida din Georgia, reusind sa tina balonul in jumatatea adversa de teren, fara a ameninta insa poarta aparata de Loria. Gazdele s-au limitat la a aglomera propria jumatate de teren si a incerca o eventuala lovitura pe contraatac. Astfel au aparut si cateva ocazii la poarta lui Tatarusanu, mai ales ca linia defensiva nu a fost in cea mai buna forma.

Cel mai bun om al „ros-albastrilor”, Cristi Tanase, a reusit sa destabilizeze flancul drept al apararii georgiene, insa pasele sale in centrul careului advers au fost irosite cu nonsalanta de Stefan Nikolici. Reghecampf a mutat decisiv la pauza, scotandu-l pe Nicusor Stanciu si introducandu-l pe Gabi Iancu.

Partea secunda a debutat complet diferit fata de prima. Jucatorii lui Dinamo au iesit mult mai decisi de la cabine, au preluat posesia si au presat in jumatatea Stelei.
Mai mult, in minutul 60 arbitrul a dictat o lovitura de la 11 metri pentru georgieni in urma unui hent comis de Latovlevici. Xisco a executat iar Ciprian Tatarusanu, foarte sigur pe el, a aparat.

Doar trei minute mai tarziu Gabi Iancu deschidea scorul cu un sut excelent de la peste 20 de metri, lasandu-l fara replica pe Loria.
Aceste doua momente au schimbat fata jocului, stelistii reusind sa se impuna pe fondul caderii psihice a adversarilor.
A urmat o puzderie de ocazii la poarta nefericitului Loria, Szukala, Piovaccari, Latovlevici, Bourceanu sau Chiriches trecand pe langa gol. De marcat a facut-o Gabi Iancu, care a pus latul la un balon centrat perfect de Cristi Tanase.

Steaua s-a impus extrem de clar la Tbilisi si este aproape calificata in playoff-ul Champions League, returul de la Bucuresti, programat saptamana viitoare, parand mai mult o formalitate.