AcasăEvenimentSportPRELIMINARII CM - Rezultatele meciurilor de duminică, marcatori, clasamente

PRELIMINARII CM – Rezultatele meciurilor de duminică, marcatori, clasamente

PRELIMINARII CM La finalul acestei săptămâni s-a disputat a cincea etapă a preliminariilor din zona Europa pentru Cupa Mondială care va avea avea loc în Rusia, în 2018.

În urma rezultatelor înregistrate, Franța, Elveția, Germania, Polonia, Anglia, Spania și Croația și-au consolidat pozițiile de lidere în grupele lor, în timp ce Olanda a rămas fără selecționer, după înfrângerea din Bulgaria.

58d8381e95f9cf444b65d998

România n-a reuşit să învingă Danemarca şi şi-a complicat soarta în drumul spre Mondialul din Rusia – partida de la Cluj s-a terminat cum a început, 0-0.

Al patrulea meci consecutiv fără gol marcat a lăsat-o pe România pe locul patru în preliminarii, tot la un punct în spatele Danemarcei. Keşeru a ratat prima ocazie – din câţiva metri a trimis în peluză. Tot golgheterul Bulgariei n-a ajuns apoi la o centrare trimisă de Benzar.

Danezii au fost periculoşi pe final de repriză, prin Eriksen, dar s-a intrat cu 0-0 la pauză. Partea secundă a început la fel – mingea s-a scurs pe lângă poarta lui Tătăruşanu, la ocazia lui Zanka.

Tricolorii au presat şi, după ce au recuperat în careul advers, Keşeru şi Chipciu au fost blocaţi în apropierea porţii. Pe final, Jorgensen ne-a dat mari emoţii, dar România Danemarca s-a terminat 0-0.

În etapa următoare din preliminarii, România joacă în Polonia, iar Danemarca în Kazahstan.

Duminică, 26 martie:

Grupa C

Azerbaidjan – Germania 1-4 (Nazarov 31 / Schurrle 19, 81, Muller 26, Gomez 45)

San Marino – Cehia 0-6 (Barak 17, 24, Darida 19, 77-pen, Gebre Selassie 26, Krmencik 43)

Irlanda de Nord – Norvegia 2-0 (Ward 2, Washington 33)