AcasăEvenimentSportPRELIMINARII CM – Băimăreanul Marius Sadoveac a înscris șase goluri în victoria...

PRELIMINARII CM – Băimăreanul Marius Sadoveac a înscris șase goluri în victoria României cu Italia

România e din nou în grafic în preliminariile Mondiaului de handbal masculin: tricolorii au învins la o diferenţă de 13 puncte Italia, scor 35-22.

Handbaliștii tricolorii şi-au luat revanşa pentru eşecul din Austria cu o victorie la scor împotriva Italiei. În premieră la un meci oficial în sala de la Călăraşi, România n-a reuşit să se distanţeze încă din prima repriză: a fost 13-12 la pauză, după ce italienii au condus cu 9-7 şi 10-8.

“Ne-am dat seama la pauză că numai cu muncă și determinare putem câștiga. Băieții au schimbat comportamentul și s-a văzut diferența.”, a spus la final selecționerul Aihan Omer.

Partea a doua a fost la discreţia handbaliştilor conduşi de acesta. Tricolorii au înscris de 22 de ori, în timp ce oaspeţii au mai reuşit doar 10 puncte. Chiar şi aşa, cel mai bun marcator al partidei a fost italianul Dean Turkovic, cu 9 goluri, faţă de cele 6 reuşite de Marius Sadoveac.

România Italia s-a terminat 35 – 22, în grupa 2 preliminară pentru Campionatul Mondial din 2017. Din grupa României fac parte Italia, Austria şi Finlanda. Doar prima clasată merge în play off. Următoarea partidă va avea loc pe 6 ianuarie, în Finlanda.