AcasăEvenimentSportPRELIMINARII CE - România câștigă în Italia și e calificată în...

PRELIMINARII CE – România câștigă în Italia și e calificată în faza a doua a preliminariilor

Naționala masculină de handbal a României a învins formația Italiei cu scorul de 28-22 (13-10), miercuri seara, la Conversano-Bari, într-un meci din Grupa C din prima fază a preliminariilor Campionatului European.

Tricolorii au început bine meciul, chiar dacă după primele zece minute scorul era de doar 2-0 pentru echipa lui Aihan Omer (foto). România s-a desprins la patru goluri (7-3), în minutul 18, iar apoi a ajuns chiar la cinci puncte diferență, 10-5 (22). La pauză, diferența era de doar trei goluri în favoarea echipei noastre, 13-10.

Italia a început mai bine partea secundă a jocului și a reușit să se apropie la un singur gol, 15-16 (38). Tricolorii au înscris două goluri consecutive și au avut din nou un avantaj liniștitor, 18-15 (41). Tricolorii s-au deprins decisiv în minutul 53, când scorul a devenit 25-19, iar până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, România învingând cu 28-22.

Au evoluat echipele:
România: Mihai Popescu — Andrei Mihalcea (3 goluri), Alin Șania, Laurențiu Toma (3), Dan Racoțea, Cristian Ghiță (1), Viorel Fotache, Dragoș Iancu, Cristian Fenici (1), Marius Novanc (8), Alexandru Csepreghi (4), Chike Osita Onyejekwe (6), George Buricea, Bogdan Criciotoiu, Demis Grigoraș (2). Selecționer: Aihan Omer.
Italia: Vito Fovio — Vito Vaccaro (1 gol), Giulio Venturi, Francesco Rubino (2), Pasquale Maione (6), Umberto Giannocarro, Martin Sonnerer (1), Mario Sporcic (3), Dean Turkovic (5), Demis Radovcic (4), Alessio Moretti, Carlo Sperti, Gianluca Dapiran, Andrea Carlo Parisini, Riccardo Stabellini. Selecționer: Fredi Radojkovic.

Au arbitrat sârbii Marko Boricic și Dejan Markovic, iar delegat EHF a fost turcul Ayberk Dilmen.

În clasament, pe primul loc se află România, cu 6 puncte, urmată de Italia, 4 puncte, Kosovo, 0 puncte. Tricolorii sunt practic calificați în faza următoare a preliminariilor, urmând să joace revanșa cu Italia duminică 14 iunie, la Reșița (17,00).