AcasăEvenimentSportPregătiri Euro 2012. Favoritele s-au impus în amicalele de ieri

Pregătiri Euro 2012. Favoritele s-au impus în amicalele de ieri

Selecționata de fotbal a Germaniei a câștigat, cu scorul de 2-0, o partidă amicală disputată joi seara , la Liepzig, în fața reprezentativei Israelului.
Golurile ”panzerelor” au venit în minutele 40 și 82, când Mario Gomez și Andre Schurrle au punctat spectaculos în poarta israeliană. Oaspeții au reușit să evite rușinea din urmă cu 10 ani, când au plecat învinși de la Kaiserlsautern cu 7-1, aceasta fiind și cea mai severă înfrângere din istorie.
Israelienii nu au contat în ofensivă, în timp ce nemții au ratat o sumedenie de ocazii și și-au refăcut moralul după înfrângerea din urmă cu câteva zile, 3-5 cu Elveția.

Tot joi, Grecia a bătut Armenia cu 1-0, printr-un gol marcat de fundașul Kyriakos Papadopoulos, la mijlocul primei reprize. Selecționata elenă este calificată și ea, la fel ca și Germania, la Euro 2012, turneu care va debuta în 8 iunie, la Varșovia.
Franța a învins Serbia cu 2-0. Franck Ribery și Florent Malouda au decis meciul în startul primei reprize, iar Spania a câstiagt în fața Coreei de Sud cu 4-1.