AcasăEvenimentSportPrea slabe pentru un campionat submediocru. Nou-promovatele Bistrița și Iași au pierdut...

Prea slabe pentru un campionat submediocru. Nou-promovatele Bistrița și Iași au pierdut pe teren propriu

Formaţia Oţelul Galaţi a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-0), echipa CSMS Iaşi, într-un meci contând pentru prima etapă a Ligii I, ediţia 2012/2013.
Pentru CSM Iaşi a marcat Ionescu ’60, în timp ce pentru Oţelul au înscris Iorga ’50 (penalti) şi Viglianti ’80.
În minutul 51, Laurenţiu Iorga a marcat din penalti, după un duel în careu între Lungu şi Pena.
CSM Iaşi a restabilit egalitatea, în minutul 60. Straton a trimis în interiorul careului, mingea a ajuns la Claudiu Ionescu, care a marcat din şase metri.
Oţelul a preluat conducerea în minutul 80, când Gabriel Viglianti a profitat de o respingerea în faţă a lui Lungu şi a reluat în plasă.

CSMS Iaşi: Lungu – Jovanovici, Tincu, Mitrea, Ţigănaşu – Straton (Curiliuc ’84) – Herghelegiu (Onofraş ’63), Petrovici, Cl. Tudor, Vladu – Cl. Ionescu. Antrenor: Ionuţ Popa
Oţelul Galaţi: Grahovac – Râpă, Perendija, Sg. Costin, S. Ilie (Ljubinkovici ’41)- Filip, Giurgiu – L. Iorga, Pena (Punosevac ’89), Buş (Viglianti ’71) – Stromajer. Antrenor: Dorinel Munteanu
Cartonaşe galbene: Jovanovici ’50, Cl. Ionescu ’54 / Râpă ’57, Giurgiu ’83
Meciul a fost arbitrat de Radu Petrescu, ajutat la cele două linii de Valentin Avram şi Vladimir Urzică. Rezervă a fost Iulian Dima.
Observatori au fost George Ionescu şi Nicolae Dobrescu.
În minutul 59, fanii Oţelului au încercat să spargă blocajul forţelor de ordine, moment în care suporterii ieşeni au fugit spre galeria gălăţenilor, fiind opriţi însă de jandarmi.

Stelea obține o victorie muncită în debutul său ca antrenor în Liga 1! Gloria Bistrița – Astra Ploiești 1-2 (1-2)
Golurile învingătorilor au fost marcate de Fatai ‘4, ’10. Pentru Gloria Bistriţa a înscris Predescu, în minutul 31.
0-1: Fatai deschide scorul cu o reluare din şase metri, după o centrare a lui Morais;
0-2: Acelaşi Fatai înscrie golul doi, după ce primeşte o pasă printre fundaşii echipei gazdă
1-2: Predescu marchează pentru Gloria cu o lovitură de cap de la aproximativ 18 metri.
În minutul 43, Predescu trimite mingea în poarta Astrei, dar reuşita este anulată din cauza unui fault anterior al lui Bratu. Tot pe finalul primei reprize, mingea îl loveşte în mână pe Găman în careul oaspeţilor, iar gazdele solicită acordarea unei lovituri de la 11 metri, dar arbitrul partidei consideră că nu se impune acordarea unui penalti.

Gloria Bistriţa: Bota – Peteleu, Kanon (Ayza ’39), D. Stan, Cafasso – Anton, Feher, Romario, Predescu – Layo (Tîrcă ’82), Fl. Bratu (Curtuiuş ’50). Antrenor: Nicolae Manea
Astra Ploieşti: S. Lung – Bărboianu, Găman, Ben Youssef, Ben Djemia – A. Mureşan, Seto – Enache (Distefano ’63), Fatai (Bukari ’85), J. Morais – Ivanovski (Melinte ’90+1). Antrenor: Bogdan Stelea
Cartonaşe galbene: Kanon ’39 / Bărboianu ’20, Seto ’33, A. Mureşan ’80, Ivanovski ’90
Arbitri: Paul Unimatan (central) – Octavian Şovre, Daniel Mitruţi (asistenţi) – Horaţiu Feşnic (rezervă).
Observatori: Adrian Ionescu, Cornel Sorescu.
La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.
Înaintea de începerea partidei, observatorul Adrian Ionescu i-a înmânat lui Nicolae Manea trofeul fair-play din partea FRF pentru Gloria, pentru sezonul trecut în Liga a II-a. De asemenea, jucătorii Gloriei au trimis în tribună fiecare câte o minge.
Tabela de marcaj de la stadionul Gloriei nu a funcţionat din cauza unei probleme tehnice.