AcasăEvenimentSportPolo. Naţionala României s-a calificat la JO de la Londra! Poloiștii salvează...

Polo. Naţionala României s-a calificat la JO de la Londra! Poloiștii salvează onoarea echipele de jocuri sportive!

Naţionala de polo pe apă a României s-a calificat vineri la Jocurile Olimpice de vară de la Londra, după ce a învins formaţia Braziliei cu scorul de 19-8 (4-0, 5-2, 6-1, 4-5), în sferturile de finală ale turneului preolimpic de la Edmonton (Canada).

Tricolorii, antrenaţi de ungurul Istvan Kovacs, nu au lăsat nicio şansă adversarei şi au câştigat categoric acest meci decisiv. România a condus cu 7-0 la jumătatea sfertului secund, după care sud-americanii au marcat primele lor goluri. În continuare, meciul nu a avut istoric, tricolorii ridicând piciorul de pe acceleraţie în ultimul sfert.

Pentru România au evoluat: Dragoş Stoenescu – Cosmin Radu (3 goluri), Tiberiu Negrean (4), Nicolae Diaconu (1), Andrei Iosep (2), Andrei Buşilă (1), Alex Matei (1), Mihnea Chioveanu (2), Dimitri Goanţă (1), Ramiro Georgescu (4), Alexandru Ghiban, Kalman Kadar, în timp ce Mihai Drăguşin a fost portar de rezervă.
Golurile Braziliei au fost reuşite de Henrique Miranda (2), Marcelo Franco (1), Felipe Silva (2), Ruda Franco (1), Gustavo Guimaraes (1), Danilo Correa (1).

La JO 2012 s-a mai calificat şi Muntenegru, după 19-6 cu Turcia. În semifinalele competiţiei de la Edmonton, România va înfrunta învingătoarea din sfertul Macedonia – Spania.
La Edmonton, România a înregistrat următoarele rezultate în grupa A: 9-10 cu Germania, 10-9 cu Grecia, 9-6 cu Macedonia, 7-5 cu Olanda, 8-14 cu Muntenegru.

Naţionala masculină de polo este la a noua participare la JO, după ediţiile din 1952, 1956, 1960, 1964, 1972, 1976, 1980, 1996. Cea mai bună performanţă a fost locul 4 în 1976, când a ratat medaliile de bronz.

Selecţionata de polo ar putea fi singura echipă de jocuri sportive care va reprezenta România la Olimpiada londoneză, dacă naţionala de handbal feminin ratează turneul de calificare.